Cumowanie jachtu – jak zabezpieczyć łódź przy kei?

Cumowanie jachtu wydaje się prostą czynnością, jednak wymaga od żeglarza przygotowania, wiedzy oraz doświadczenia. Z naszego artykułu dowiesz się jak cumować przy kei, w sposób bezpieczny i skuteczny.

Przed cumowaniem

Manewr cumowania wymaga wcześniejszego przygotowania załogi oraz jednostki. Każdy członek powinien znać swoje zadanie i wiedzieć, co ma robić. Osoby uczestniczące w cumowaniu powinny założyć rękawice żeglarskie, chroniące przed otarciami. Następnie, na burtach umieszcza się odbijacze do łodzi, po to, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnymi uszkodzeniami. 

Zawczasu przygotuj liny cumownicze. Ich długość oraz wytrzymałość dobierz do wielkości jachtu. Powinieneś przygotować po cumie dziobowej i rufowej, oraz dwa szpringi. W wypadku złej pogody należy przygotować ich więcej. Jeden z członków załogi może użyć bosaka do podawania cum na keję, lub łapania pętli cumowniczych. Ważne jest jasne określenie zadań wszystkich osób, przed przystąpieniem do cumowania. Dzięki temu wszystko odbędzie się sprawnie i bez komplikacji. 

Podejście do cumowania

Podczas podpływania do kei zachowaj spokój. Zwróć uwagę na siłę wiatru, jego kierunek oraz na ewentualne prądy wodne. Jeżeli możesz wybrać, to zdecyduj się na keję z wiatrem wiejącym od strony lądu. Prędkość jachtu powinna być minimalna, a silnika używaj tylko do ewentualnego korygowania kursu. Gwałtowne ruchy sterem, mogą doprowadzić do utraty kontroli nad jednostką. 

Gdy będziesz już blisko, podaj cumy dziobowe na keję. Powinny zostać one przymocowane do knagi lub polerów. Cały czas staraj się wytracać prędkość, następnie podaj na brzeg cumy rufowe. Taka kolejność cumowania zapobiega dryfowaniu jachtu wzdłuż kei. Na sam koniec podaj na brzeg szpringi. Pomagają one zabezpieczyć jednostkę przed przesuwaniem się wzdłuż kei. 

Gdy Twój jacht jest zacumowany, wyreguluj napięcie cum. Jednostka powinna być stabilna, a jednocześnie swobodnie poruszać się na falach. Jeżeli cumy będą za luźne, Twój jacht może uszkodzić inne. A gdy będą zbyt napięte może uszkodzić keję. 

Cumowanie jachtu – praktyczne porady

Poza wyżej opisanymi manewrami warto także pamiętać o zachowaniu na pokładzie. Przez cały czas podczas cumowania, członkowie załogi powinni być w kontakcie. Wydawane komendy powinny być proste i zrozumiałe. 

Unikaj gwałtownych manewrów, ostrożnie podawaj liny cumownicze i sprawdź, czy nikt postronny nie stwarza zagrożenia dla Ciebie lub siebie samego. Jeśli na kei są osoby, których nie powinno tam być, poproś ich o jej opuszczenie na czas cumowania. 

Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne, woda powinna być spokojna, a wiatr minimalny. Elementy takie jak silny wiatr, czy też prąd mogą utrudnić cumowanie, a w ekstremalnych warunkach nawet je uniemożliwić. 

Cumowanie jachtu – to nie jest trudne!

Opanowanie tej umiejętności wymaga doświadczenia. Nie jest to jednak trudne. Jeżeli podejdziesz do cumowania ze spokojem i będziesz pamiętał o poszczególnych krokach, szybko osiągniesz wprawę.  Dzięki temu za każdym razem zacumujesz swój jacht bezpiecznie i bezproblemowo. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.