Jeśli jesteś fanem delikatnych, uroczych kwiatów, które niezawodnie kwitną wiosną i latem, to stokrotki są właśnie dla Ciebie. Proste w uprawie, mało wymagające, kolorowe kwiatki odmienią wygląd ogrodu, tarasu, werandy. Nasiona stokrotek są ławo dostępne i tanie. Jak wysiać stokrotki i jak je pielęgnować? Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące uprawy stokrotek. Zapraszamy do lektury!
Przedstawiamy stokrotkę
Malutka, osiągająca około 15 cm stokrotka jest rośliną z rodziny astrowatych. Optymistycznie nastrajające kwiaty tego gatunku są przyozdobione niedużymi, owalnymi liśćmi o ciemnozielonej barwie, zebranymi w zgrabne rozetki. Występujące naturalnie stokrotki mają bardzo charakterystyczne kwiaty. Żółte środki są otoczone przez białe lub lekko różowe płatki. Stokrotka jest rośliną o dwuletnim cyklu życiowym. W pierwszym roku wydawana jest kępka liści, a dopiero w drugim spomiędzy nich wyrastają osadzone na sztywnych łodyżkach kwiaty. Kwitnienie stokrotek zaczyna się w kwietniu i trwa do czerwca. Często jednak zdarza się, że kwiaty wydawane są do późnej jesieni. Urok stokrotek przyciąga nie tylko spojrzenia ogrodników, ale i owady zapylające. Motyle i muchówki odwiedzające delikatne koszyczki stokrotek są ich zapylaczami. Choć stokrotki są niezwykle czarujące, to hodowcy nie pożałowali trudu, by stworzyć jeszcze piękniejsze, bardziej ozdobne wersje. Odmiany ozdobne, przeznaczone do uprawy w ogródkach czy wysiewania w pojemnikach, wyróżniają się dużymi kwiatami w bardziej zdecydowanych barwach.
Gdzie najchętniej rosną stokrotki
Stokrotki są spotykane w naturze w najróżniejszych miejscach. Kryje się za tym informacja, że nie są to rośliny wymagające. Nie oznacza to jednak, że brak im swoich upodobań. Najpiękniejsze okazy będą rosły na glebie lekko piaszczystej lub nieco gliniastej, żyznej i średnio wilgotnej. Kwiaty stokrotek bardzo ładnie rozwijają się na słońcu, ale niewielka dawka cienia nie będzie stanowiła dla nich przeszkody. Dużą zaletą stokrotek jest ich wytrzymałość na deszcz i wiatr. Dzięki temu można je bez obaw sadzić na otwartej przestrzeni.
Jak i kiedy wysiać stokrotki
Za optymalny czas na wysiew nasion stokrotki uważany jest czerwiec. Więcej informacji o nasionach stokrotek: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-stokrotki Siew najlepiej wykonać w ogrodzie na rozsadniku lub na wolnym kawałku dobrze utrzymanej rabaty. Nasiona umieszcza się w spulchnionej glebie i przykrywamy niezbyt grubą warstwą ziemi. Po siewie i w czasie intensywnego rozwoju siewek trzeba pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności podłoża. Młode rośliny wymagają również systematycznego usuwania chwastów. Kiedy siewki mają po 3-4 dobrze wykształcone listki, przepikowujemy je pojedynczo, by rośliny miały więcej miejsca do dalszego wzrostu. Z początkiem września, młode stokrotki przesadzamy na miejsce stałe. Roślinki zakwitną wiosną w następnym roku. Na okres zimowy młode stokrotki okrywa się gałązkami iglaków, by nie uszkodził ich mróz.
Pielęgnowanie stokrotek
Do zabiegów poprawiających kwitnienie należy systematyczne usuwanie kwiatów i umiarkowane nawożenie wieloskładnikowym preparatem w płynie. Pierwsze nawożenie wykonuje się tuż po zimie. Wzmocnione rośliny chętniej zabiorą się do wzrostu i wydania paków kwiatowych. Stokrotki
potrzebują także regularnego odchwaszczania. Bujnie rosnące chwasty mogą szybko zagaić niewysokie kępki stokrotek, które szybko stracą estetyczny wygląd. Troska o stokrotki to też odpowiednie nawadnianie. Utrzymanie stałej, umiarkowanej wilgotności gleby pozwala na długie i obfite wydawanie urokliwych koszyczków kwiatowych.
Jak wykorzystać wyhodowane stokrotki
Stokrotki to kwiaty, które często pojawiają się w ogrodach. Są chętnie sadzone na skrajach kwiatowych kompozycji, obwódkach rabat i kwietników oraz na niskich klombach i wysepkach kwiatowych tworzonych na tle murawy. Stokrotki przepięknie wyglądają na w nasadzeniach grupowych, które tworzą urocze dywany kwiatowe. Dzięki wczesnej porze kwitnienia są to doskonale towarzyszki kałowych odmian narcyzów czy tulipanów. Będą wdzięcznie wyglądały połączone z niezapominajkami, pierwiosnkami albo bratkami. Ozdobne odmiany stokrotek są wykorzystywane do wypełniania doniczek i mis, które spełniają funkcję dekoracyjną w ogrodzie, na balkonie lub w domu. Puszyste główki stokrotek, osadzone na sztywnych, bezlistnych łodyżkach ścina się na małe, wiosenne bukieciki.