Wystawy, koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne. Latem wydarzeń kulturalnych w stolicy nie zabraknie – w lipcu i sierpniu przygotowano wiele ciekawych propozycji współorganizowanych i finansowanych przez m.st. Warszawę.
Z muzyką w tle
Codziennie, aż do 27 lipca, w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego odbywa się Festiwal Ogrody Muzyczne. Jest on realizowany w Warszawie od 2001 r. Program każdego festiwalu wypełniają koncerty na żywo oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych oraz filmy muzyczne i sfilmowane koncerty.Polecamy
Kolejna propozycja na wakacyjne miesiące to koncerty w ramach II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie przybliżających muzykę Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Koncerty odbywają się przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, w każdą sobotę o godz. 16:00, aż do 7 września.
Wystawy, które warto odwiedzić
Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę Latając nad Warszawą. Fotografie Zbyszka Siemaszki z lat 60. i 70, prezentującą niepublikowane wcześniej lotnicze zdjęcia stolicy z artystycznego dorobku fotografa. Ekspozycję można oglądać do 23 lipca na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Z kolei 30 lipca Muzeum Warszawy zaplanowało otwarcie wystawy i premierę książki „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”. Oryginalne odbitki to najcenniejsze zbiory dotyczące Powstania Warszawskiego w kolekcji fotograficznej muzeum. Pokazane zostaną przede wszystkim zdjęcia reporterskie Brauna, w tym także ujęcia realizowane we współpracy z Bertą Weissberger. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Warszawy do 29 grudnia 2024 r.
Wakacje w teatrze
Teatr Druga Strefa zaprasza na 6. edycję cyklu #PolacyPolkiRobiąTeatr, prezentującego spektakle polskich artystów mieszkających na stałe poza granicami kraju. Szczegółowy repertuar na stronie teatru.
Kino dobre na każdą pogodę
Tego lata już po raz trzeci dziedziniec kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamieni się w kino plenerowe. W każdy wtorek i czwartek wakacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pokazy filmów. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp jest wolny. Program pokazów w ramach cyklu Halo, kino Tęcza! jest dostępny na stronie CKF.
Trwa trzecia edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przez dziewięć kolejnych tygodni, w środowe wieczory, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii.
Przed Pałacem Kultury i Nauki odbywają się letnie seanse Kinoteki – W Stronę Zachodzącego Słońca. Pokazy organizowane są we wtorki, czwartki i soboty, do 7 września. Początek zawsze po zachodzie słońca.
Kulturalnie pod chmurką
Ciepłe lato pozwala na korzystanie z wielu innych plenerowych propozycji. To m.in. plenerowy festiwal Jazz na Starówce, spektakle Teatru Polonia i Och Teatru na placu Konstytucji i przy ul. Grójeckiej 65. Sinfonia Varsovia po raz kolejny zaprasza na słynne potańcówki na Grochowskiej, a Muzeum Warszawy na 71. urodziny Starówki.
W wakacyjne miesiące kultura zagości także w prawobrzeżnej części miasta. Na dziedzicu Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można posłuchać koncertów znanych artystów. Wystąpią m.in.: Justyna Jary i Alegancka Kapela Warszawskie Piosenki, Doris Retro Band Czessband wraz z Cała Praga Śpiewa oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
W lipcu i sierpniu na wydarzenia kulturalne zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach cyklu POLIN na Łące będą zajęcia dla dzieci i seniorów, spacery, rajdy rowerowe, potańcówka czy pokazy filmów. Szczegóły na stronie Muzeum POLIN.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy