Kret europejski to małe, podziemne stworzenie, o długości do 20 centymetrów, ważące około 120 gramów. Silne łapy zakończone zakrzywionymi pazurami pozwalają mu jednej nocy wykopać nawet 20 metrów tuneli i uformować aż 30 kopców.
Krety preferują gleby próchniczne, wilgotne, bogate w pokarm. Mimo że z wyglądu bywają urocze, to potrafią uprzykrzyć życie ogrodnikowi. Jak zniechęcić kreta do kopania na działce?
Wygląd i zmysły
Krety są łatwe do rozpoznania dzięki bezwłosemu, różowemu pyszczkowi, dużym łopatowatym łapom i długim pazurom. Ich ciało pokrywa ciemnoszare lub czarne aksamitne futro. Mimo że krety nie są całkowicie ślepe, ich małe oczy o wielkości 1 milimetra reagują jedynie na światło i ruch. Krety mają także niewielkie kanały uszne, ledwo widoczne pośród futra. Ich najważniejszymi zmysłami są doskonały węch i wrażliwy dotyk.
Życie i rozmnażanie
Krety to samotniki, które zaciekle bronią swojego terytorium, obejmującego nawet do 4 hektarów! Spotykają się tylko w okresie rui, który trwa około miesiąca, od lutego do przełomu marca i kwietnia. Po krótkiej ciąży, trwającej od czterech do sześciu tygodni, krecie matki rodzą od dwóch do siedmiu młodych. Młode pozostają z matką przez cztery do pięciu tygodni, a następnie zakładają własne terytoria. Krety osiągają pełną dojrzałość w wieku dziesięciu miesięcy, a ich średnia długość życia wynosi od czterech do sześciu lat. Nie zapadają w sen zimowy.
Dieta i polowanie
Krety należą do ssaków owadożernych, blisko spokrewnionych z ryjówkami. Są drapieżnikami, polują, patrolując swoje korytarze w poszukiwaniu owadów. Ważący około 80 gramów kret potrzebuje zjeść codziennie 50 gramów owadów, by zaspokoić swój głód. Krety tworzą również spiżarnie, w których przechowują sparaliżowane swoją jadowitą śliną owady na później. Kret posiada po sześć palców w przednich łapach, w tym jeden dodatkowy „niby kciuk”, który – choć nie zgina się jak reszta – pomaga mu w kopaniu.
Kreta potraktuj czosnkiem
Krety bardzo nie lubią zapachu wydzielanego przez rącznika pospolitego i szachownicę cesarską, narcyze oraz aksamitki. Nie przepadają za zapachem czosnku. Mieszanina powstała z rozgniecionego czosnku z olejem rycynowym to skuteczny, naturalny repelent.
Co jeszcze możesz zrobić?
- użyj kretołapki umieszczonej w korytarzu kreta.
- możesz też zrobić pułapki z butelek plastikowych lub słoików z klapką.
- użyj ludzkich włosów, sierści psów lub kotów, octu, spleśniałych skórki cytryny, resztek ryb, oleju napędowego jako odstraszaczy.
- użyj metalowych prętów z puszkami, szklanych butelek lub wiatraczków, które generują dźwięki i wibracje odstraszające krety.