Rok 2023 był wyjątkowo bezpieczny, jeśli chodzi o zdarzenia na stołecznych ulicach. Zarząd Dróg Miejskich opublikował raport, który jasno wskazuje, że spada liczba ofiar śmiertelnych, ale też osób rannych w wypadkach drogowych.
“Raport o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie” to dokument, który został opublikowany przez Zarząd Dróg Miejskich. Wynika z niego, że w 2023 roku na ulicach Warszawy zginęło 29 osób. To o 4 mniej niż w roku 2022. Patrząc szerzej – liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na przestrzeni 10 lat zmniejszyła się o 55 procent. Warto dodać, że 29 ofiar to najmniejsza liczba od początku prowadzenia statystyk, czyli od lat 80. ubiegłego wieku.
Ogromny skok w ciągu dekady
Spadła też liczba wypadków i osób w nich poszkodowanych. W 2023 roku doszło do 610 wypadków, w których rannych zostało 665 osób, w tym 43 ciężko. W porównaniu do roku 2022 liczby te są mniejsze średnio o 18,5 procent. I znów – gdy porównamy te dane z tymi sprzed 10 lat, różnica sięga 46 procent.
Jak powiedział nam Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, zmiany infrastrukturalne są jednym z najważniejszych czynników poprawiających bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. Drogowcy zwracają też uwagę, że pomaga też głośne mówienie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Bezpieczniej po zmianach
W Warszawie są też białe plamy. To miejsca bezpieczniejsze niż inne. Jakub Dybalski zwrócił uwagę, że jednym z takich miejsc jest ulica Sokratesa. To właśnie tam pięć lat temu rozpędzony kierowca zabił mężczyznę, który z rodziną przechodził przez jezdnię.
Swoje spostrzeżenia w tym temacie mają także policjanci. Marcin Sulik z Komendy Stołecznej Policji powiedział nam, że takie miejsca – w których znacznie poprawiło się bezpiecznie – są między innymi w centrum stolicy. Znacznie bezpieczniej jest także na ulicy Płochocińskiej.
Piesi też są bezpieczniejsi
Z raportu, który znajdziecie na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich, można wyczytać też, że poprawiło się bezpieczeństwo pieszych. W ubiegłym roku doszło do 105 najechań na pieszych na przejściach. 6 takich wypadków skończyło się śmiercią przechodnia. Jeszcze pięć lat wcześniej, w roku 2018, piesi byli potrącani aż 240 razy. Wówczas zginęło 16 osób przechodzących przez jezdnię.
Raport ZDM-u wskazuje też, w których dzielnicach w Warszawie dochodzi do największej liczby wypadków. To Mokotów – 85 wypadków, Śródmieście – 66 zdarzeń w ubiegłym roku, i Wola – 53 wypadki. Najbezpieczniej z kolei jest w Wesołej – tam doszło tylko do 6 wypadków. Niewiele więcej, bo 10 takich zdarzeń odnotowano w Ursusie.
Więcej szczegółów także tutaj.