Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Okazuje się, że naturalnie występujący cukier, znany jako 2-deoksy-D-ryboza (2dDR), może być skuteczny w leczeniu miejscowym łysienia typu męskiego.
To odkrycie otwiera drogę do opracowania nieinwazyjnej, niedrogiej i bezpieczniejszej alternatywy dla obecnych metod leczenia, takich jak minoksydyl. To jeden z nielicznych leków zatwierdzonych przez FDA do tego celu.
Przypadkowe odkrycie
Po ośmiu latach badań nad wpływem 2-deoksy-D-rybozy na gojenie się ran międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Sheffield i Uniwersytetu COMSATS w Pakistanie przypadkowo odkrył, że ten cukier może stymulować wzrost nowych włosów. Podczas badań zauważono, że włosy wokół leczonych ran rosły szybciej niż w obszarach nieleczonych. Naukowcy podejrzewali, że może to mieć bezpośredni wpływ na chore mieszki włosowe. To zainspirowało ich do dalszych badań.
Eksperyment na myszach
Aby przetestować swoją teorię, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach, którym indukowano łysienie poprzez podanie testosteronu. Myszy podzielono na cztery grupy: kontrolną, traktowaną dihydrotestosteronem (DHT), leczoną minoksydylem oraz poddaną terapii żelem 2dDR. Po 20 dniach codziennego stosowania odpowiednich preparatów przeanalizowano próbki skóry myszy: zmierzono długość, średnicę, gęstość mieszków włosowych oraz wzrost naczyń krwionośnych.
Wyniki pokazały, że myszy leczone żelem 2dDR miały podobny odrost włosów jak te traktowane minoksydylem. Chociaż liczba nowych naczyń krwionośnych była mniejsza, to długość i gęstość mieszków włosowych znacznie wzrosły. To sugeruje, że 2dDR może być skuteczną alternatywą dla minoksydylu. Badania wykazały, że 2dDR jest w 80–90 proc. tak samo skuteczny jak minoksydyl. Jednak połączenie obu preparatów nie przyniosło dodatkowych korzyści.
Praca w toku
Odkrycie ma ogromny potencjał, szczególnie wziąwszy pod uwagę to, że 2dDR jest naturalnym, tanim i stabilnym związkiem, który można dostarczać w różnych formach, w tym w formie żelu lub opatrunku.
Naukowcy uważają, że ten cukier zwiększa regulację czynnika wzrostu śródbłonka naczyń, w wyniku czego stymuluje wzrost nowych włosów. Jak na razie, potrzebne są dalsze badania, aby dokładniej zrozumieć mechanizm działania 2dDR oraz jego potencjalne zastosowanie w leczeniu innych rodzajów wypadania włosów, w tym tych wywołanych chemioterapią.