Ruszył plebiscyt na najlepszą księgarnię w Warszawie

fot. UM Warszawa

Jeśli macie jakąś swoja ulubioną księgarnię, zgłoście ją do plebiscytu. Głównym założeniem jest wyłonienie najlepszych placówek w stolicy.

Warszawianki i warszawiacy znów wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury.

Jak zawsze liczymy na duże zainteresowanie konkursem. W dotychczasowych edycjach mieszkańcy oddali łącznie ponad 56 tys. głosów i napisali 15 tysięcy opinii o księgarniach. Zachęcam wszystkich, aby zgłosili swoje ulubione lokalne miejsca z książkami, ponieważ jest o co powalczyć. W tym roku zwiększyliśmy pulę nagród pieniężnych i zwycięzcy otrzymają po 20 tys. złotych – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. 

Jak zgłosić księgarnię?

Od 26 sierpnia do 15 września propozycje księgarń należy przesłać za pośrednictwem specjalnego formularza online. Przy zgłoszeniu wymagane jest podanie krótkiego uzasadnienia.

Nominacje i głosowanie mieszkańców

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa przyzna nominacje w czterech kategoriach (max. 7 w każdej): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury oceni ich działalność według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta.

Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 1 do 31 października). Wygrają miejsca z najwyższą liczbą głosów w poszczególnych kategoriach. Dodatkowo komisja konkursowa przyzna także nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2024” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 100 tys. zł.

Wydarzenia towarzyszące konkursowi

Niedawno Staromiejski Dom Kultury prowadził nabór propozycji ze strony księgarń na spotkania autorskie, czy chociażby warsztaty. Co jest ideą tego open calla?

Ideą jest ukazanie jak ważne są małe księgarnie – tłumaczy Diana Krawiec ze Staromiejskiego Domu Kultury.

Niewielkie księgarnie angażują się w obieg literacki chociażby za sprawą zamawiania książek z mniejszych wydawnictw.

W ramach open calla zostało wyłonionych 15 projektów, w śród nich spotkania literackie, warsztaty itp. Organizatorom zależało na różnorodności, a także żeby księgarnie były z różnych dzielnic stolicy.

Cały harmonogram znajdziecie tutaj: Harmonogram wydarzeń.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.