Początek roku szkolnego to też początek siedzącego trybu życia u dzieci. Prawidłowej postawie nie sprzyjają również ciężkie tornistry.
Powrót dzieci do szkoły to także problemy z postawą. Spory wpływ na prawidłową postawę dziecka ma również plecak, który codziennie ze sobą nosi. Pamietajmy, że maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 15 % wagi dziecka.
Fizjoterapeuta Aleksander Wieteska, z warszawskiej kliniki Core and More, opowiedział nam, jakie najczęstsze problemy z postawą ma szkolna młodzież. Niestety osłabienie niektórych partii mięśni, na co narażone są dzieci, w przyszłości może prowadzić do problemów z kręgosłupem, takich jak skolioza itp.
Warto pamiętać o tym, że ciało jest naturalnie symetryczne i nie musi to od razu oznaczać problemu. Zapytaliśmy się o to, jakie objawy w postawie dziecka są podstawą do udania się do fizjoterapeuty.
Jeżeli często pojawia się ból warto to skonsultować – komentuje Aleksander Wieteska, fizjoterapełta z kliniki Core and More.
O prawidłową postawę ciała dziecka należy zadbać poprzez codzienną aktywność fizyczną, miniumum godzina dziennie.
Aktywność
20 albo 30 godzin tygodniowo – tył czasu uczniowie spędzają w szkole. Większość z tego zajmuje siedzenie w ławkach, a siedzący tryb życia nie jest zdrowy dla nikogo, zwłaszcza dzieci i nastolatków w fazie wzrostu.
Dzieci powinny mieć minimum 60 minut aktywności dziennie, niezależenie, czy w domu, czy w szkole – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kolor fizjoterapeuta.
Specjalista zachęca do tego, żeby zapisywać dzieci na sport, jeżeli chcemy wprowadzić w jego plan dnia zajęcia pozalekcyjne. Trzeba też pamiętać o tym, żeby aktywność fizyczna była dopasowana indywidualnie do potrzeb i gustu dziecka.