Już w czwartek 12 września w domu aukcyjnym DESA Unicum na Pięknej zostanie otwarta wystawa zbioru gitar lidera zespołu Lady Pank. Oprócz gitar na wystawie znajdą się także liczne memorabilia, nagrody i statuetki artysty. Każdy z przedmiotów będzie dostępny nie tylko do obejrzenia, ale także do wylicytowania.
O wystawie opowiada Kamila Pogorzelska, koordynatorka wydarzenia.
Uwielbienie gitary
Jan Borysewicz to artysta, który nie potrzebuje przedstawienia. Jego twórczość jest obowiązkową pozycją fanów historii polskiego rocka. Już od prawie 50-ciu lat jego kompozycje zachwycają słuchaczy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Lider „Lady Pank” jako gitarzysta jest znany ze swojego perfekcjonizmu i wirtuozerii, co najlepiej widać podczas jego gry na koncertach. Dla Borysewicza gitara to coś więcej niż tylko narzędzie pracy, nieraz można odnieść wrażenie, że to dla niego świętość. Każdy instrument odkrywa kolejne etapy muzycznej podróży Jana Borysewicza, który, szukając własnego stylu, wszedł w posiadanie imponującego zbioru.
Historyczna kolekcja
Wśród dwudziestu siedmiu wystawionych gitar znajdziemy m.in. Fendera „George Harrison Rocky Stratocaster”, który jest repliką kultowej gitary George’a Harrisona, symbolu lat sześćdziesiątych oraz psychodelicznego brzmienia, które współtworzył. W 2022 roku Fender postanowił uhonorować dziedzictwo legendarnego gitarzysty i jego wkład w rozwój muzyki, tworząc serię replik tego ikonicznego instrumentu. Każda gitara została ręcznie pomalowana, precyzyjnie odtwarzając każdy detal unikalnego wykończenia.
Pojawi się też gitara „najbliższa sercu” artysty, czyli Fender Lone Star Stratocaster „Łapka” z charakterystyczną odciśniętą na korpusie rączką córki Jana Borysewicza, Alicji. Przez długi czas była to najważniejsza gitara Borysewicza. Gdy po latach ślad już prawie zniknął, Alicja ponownie odcisnęła swoją dłoń w 2019 roku, tym razem jako dorosła osoba.
Inną znaną gitarą jest Stratocaster, którego stworzył na specjalne życzenie lidera Lady Pank znany mu lutnik – Pavel Masloviec. Gitara ta zyskała przydomek „Dolar” po tym, gdy Borysewicz zażyczył sobie wbudowania w korpus instrumentu znalezionego na podłodze pracowni lutniczej jednodolarową monetę.
Miłośnicy stylu Borysewicza znajdą też elementy z kolekcji biżuterii gwiazdy, m.in. bransoletę oraz sygnet projektu Alexandra McQueena, które towarzyszyły artyście w drodze na szczyt.
Wystawa “Jan Borysewicz. Kolekcja gitar” potrwa od 12 do 21 września, a wstęp na nią jest darmowy.