Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców o ostrożność, a starostom zaleca sprawdzenie stanu technicznego sprzętu ratowniczego.
Ze względu na zbliżające się opady wojewoda mazowiecki, Mariusz Frankowski, wziął udział w naradzie wojewodów z całego kraju. O działaniach jakie powinny zostać podjęte przez samorządowców mówi rzecznik mazowieckiego urzędu wojewódzkiego – Joanna Bachanek.
Ulewy będą wynikiem niżu genueńskiego- tego samego, który w 1997 roku wywołał w kraju powódź stulecia. Najbardziej zagrożone są południowe województwa, ale sytuacja jest dynamiczna i nie należy ignorować żadnej wiadomości w ramach Alertu RCB.
Przygotowania Warszawy
Chociaż prognozy dla stolicy nie są alarmujące, służby będą w gotowości na wypadek wystąpienia silnych deszczów, wszystkie jednostki są w gotowości. Miejsca, które po sierpniowej ulewie zostały zalane, są stale monitorowane. Miasto wystosuje prośbę do Lotniska Chopina, by wody opadowe z płyty lotniska nie były jednorazowo zrzucane do Potoku Służewieckiego ze względu na ryzyko jego przepełnienia.
Prognozy IMGW
Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Wystąpią powodzie i zalania. Nad Polską będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris. Należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy.