Mieszkańcy Żoliborza z pewnością odliczają już dni do zakończenia remontu prawie stuletniego kina. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy chce przywrócić budynkowi dawny blask i ponownie dodać Tęczę na kulturalną mapę Warszawy.
W projekcie mamy architekturę na dziedzińcu, który zakłada, że będzie niewielkie podniesienie, a na ścianie wielki ekran. Z boku nasadzenia róż i lip, ponieważ to są rośliny, które kojarzą się z Żoliborzem […]
Proszę sobie wyobrazić to kino jako zegar ze wskazówkami. Ludzie wchodzą od Suzina na film, w sali mieści się 150 osób. Oni wlewają się tędy do sali, a po skończonym filmie chodzą wyjściem na dziedziniec i tam zamarudzą chwilę, bo po filmie nie można tak od razu iść do domu. Po filmie trzeba wypić małą kawkę i porozmawiać – opowiada Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej.
Nowe kino ma być nowoczesne i połączy klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej. Remont ma potrwać 18 miesięcy.
Historia kina Tęcza
Obiekt został zbudowany w 1929 roku jako kotłownia centralnego ogrzewania dla ówcześnie powstającego osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Późniejsza modernizacja kotłów pozwoliła na wygospodarowanie miejsca na kinoteatr. Po wojnie w budynku działało kino Tęcza aż do 1989 roku, kiedy obiekt stał się siedzibą kolektywu Akademia Ruchu. W grudniu 2020 roku nastąpiło porozumienie co do dalszych losów budynku – odnowienie. Po zakończeniu prac dawne kino Tęcza stanie się siedzibą Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.