Charakterystyczne, drewniane budynki w znacznej części albo niszczeją, albo płoną. Świdermajery to symbol linii otwockiej i samego Otwocka. Stoją także w wielu miejscach Wawra. Jak o nie zadbać, jak je zachować? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwane podczas dzisiejszej debaty w Falenicy.
We wtorek, 22 października o 18:30 w Kinokawiarni Stacja w Falenicy odbędzie się debata na temat przyszłości świdermajerów. To budynki, których „ojcem” jest Michał Elwiro Andriolli – twórca charakterystycznego, drewnianego stylu. Powstawały one najliczniej na przełomie XIX i XX wieku i reprezentowały tzw. architekturę letniskową.
Obecnie jest ich coraz mniej. Wprawdzie wiele jest wciąż zamieszkanych, są też takie, które zostały doinwestowane przez prywatnych inwestorów, ale mnóstwo budynków z Wawra, Józefowa czy Otwocka niszczeje. Często też zdarzają się pożary, w których świdermajery płoną doszczętnie.
Ratunek dla świdermajerów
Jak je uratować? O tym będą dziś dyskutować goście falenickiej debaty. To Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków; Anna Groth-Kubicka, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Centrum Architektury Drewnianej; Patrycja Jastrzębska, „Tu było, tu stało”; Joanna Mikulska, prezeska Stowarzyszenia Świdermajerowie; Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy; Rafał Wofkonowicz, Nowy Gurewicz.
Jak powiedział nam Sławomir Potapowicz, o świdermajerach trzeba rozmawiać, bo są fragmentem naszego dziedzictwa. To świadectwa naszej przeszłości, przeszłości naszej dzielnicy – podkreśla wiceszef Rady Miasta.
Radny ma nadzieję, że uda się wypracować plan działania na przyszłość, który pozwoli zewidencjonować stojące jeszcze świdermajery, ale też stworzyć program ich ochrony. Potapowicz wyjaśnia, że ma na myśli nie tylko ochronę prawną – czyli wpisanie do rejestru zabytków, ale też poszukiwanie pieniędzy na odtworzenie lub zachowanie budynków.
Moda na ostańce
Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, który będzie prowadzić dzisiejsze spotkanie, zaznacza, że świdermajery są już ostańcami. Ich unikatowa architektura przez wiele lat była niezauważona, teraz pojawia się moda na nie – mówi.
Początek dzisiejszej debaty w Falenicy – o 18:30 w Kinokawiarni Stacja