Śpimy dłużej, chyba że położymy się później. O zmianie czasu słów kilka

fot. pexels

W nocy z soboty na niedzielę powracamy do czasu strefowego – innymi słowy, następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Wydarzenie to często wywołuje mniej lub bardziej zabawne nieporozumienia, ale przede wszystkim wywołuje dyskusje – czy zmiana czasu w ogóle jest konieczna?

Faktem jest, że nie wszystkie kraje stosują taką zmianę. Państwa takie jak Meksyk, Brazylia, Rosja czy Chiny zrezygnowały z tej fatygi, a niektóre kraje nigdy jej nie wprowadziły. Przed laty, a dokładniej w 2018 roku, Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której większość głosujących była za zniesieniem zmiany czasu. Rok później Parlament Europejski również przeprowadził głosowanie – wśród europosłów.

Jak podaje Onet, głosowało 653 europosłów. Za było 410, przeciw 192, a 51 wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. Jak wszyscy się domyślacie, nigdy to nie nastąpiło.

Skutki zmian czasu

Zmiana czasu kojarzy nam się z sennością i rozkojarzeniem. Eksperci twierdzą, że rzeczywiście taki efekt ma miejsce, bowiem nasz zegar biologiczny potrzebuje czasu by się dostosować do nowego trybu dnia.

Zuzanna Borowicz, biometeorolog z IMGW, opowiedziała nam, do czego służy zmiana czasu i jakie niesie ze sobą skutki.

Te objawy są najsilniejsze przez pierwszych kilka dni, a później stopniowo słabną. Ogólnie rzecz biorąc, zmiany czasu są dla nas korzystne, bo dzięki nim nasz zegar biologiczny synchronizuje się z cyklem światła i ciemności, dodaje Zuzanna Borowicz.

Odmienne zdanie na ten temat ma profesor Marta Jackowska z SWPS.

Kilka dni temu, 22 października Brytyjskie Towarzystwo Snu (British Sleep Society) wystosowało prośbę do władz brytyjskich o zniesienie zmian czasu, dostarczając dowody naukowe o jej negatywnych efektach na nasz organizm.

Ekonomiczny punkt widzenia

Michał Wąsowski z portalu money.pl zwraca uwagę na koszty, jakie generuje przestawienie zegarków.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jak co roku wdrożyły specjalny rozkład jazdy – pociągi kursujące o godzinie 3:00 zatrzymają się na 60 minut na najbliższej stacji, by wyruszyć w dalszą trasę o nowym czasie, o czym opowiedziała nam Magdalena Janus z Zespołu prasowego spółki.

Jeżeli tej nocy będziemy aktywni, warto sprawdzić, czy nasze banki nie planują przerwy technicznej, co nie pozwoli nam na wykonanie transakcji.

Niezależnie od tego, czy jesteście zwolennikami zmiany czasu czy nie, w Polsce nieprzerwanie od 1977 roku (wcześniej z przerwami) następuje dwa razy w roku. Dla większości z nas oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę śpimy dłużej, a dla osób pracujących na nocnej zmianie… oznacza dyżur dłuższy o godzinę.

Wszystkim życzymy spokojnej nocy!

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.