Kongres Zdrowia Psychicznego podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział protest pod sejmem przeciwko zapowiadanym działaniom Ministerstwa Zdrowia dotyczących Centrów Zdrowia Psychicznego.
14 listopada w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Kongres Zdrowia Psychicznego konferencja STOP likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego! Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego.
Konferencja prasowa poświęcona była krytycznej sytuacji zagrożenia dla środowiskowego i kompleksowego działania Centrów Zdrowia Psychicznego w związku z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia.
Projekt ministerstwa zakłada bowiem odejście od podstawowych założeń modelu środowiskowego — ryczałtu na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej.
Ta decyzja mogłaby nie tylko wyeliminować osoby, które w takich centrach pomagają, ale także ograniczyć uzyskanie pomocy — mówiła rzecznik kongresu Katarzyna Szczerbowska.
W centrach zatrudnia się między innymi osoby, które wyszły z kryzysu psychiatrycznego, jako asystentów zdrowienia. Po odpowiednim szkoleniu pomagają, będąc pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy trzema grupami: pacjentów, rodzin pacjentów i lekarzy, dodaje Katarzyna Szczerbowska.
Spotkanie z Izabelą Leszczyną
Po konferencji z przedstawicielami Kongresu spotkała się minister zdrowia Izabela Leszczyna. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele ministerstwa NFZ i asystenci zdrowienia. Katarzyna Szczerbowska poinformowała, że udało się dojść do porozumienia.
Protest i Żółty Marsz
Takiego zagrożenia dla środowiskowego i kompleksowego funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) nie było od momentu powstania pierwszych Centrów. Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia i NFZ oznaczają przekreślenie dorobku pilotażu CZP, zamiast jego rozwoju — czytamy na stronie Kongresu Zdrowia Psychicznego
Ogólnopolskie Stowarzyszenie CZP i Kongres Zdrowia Psychicznego zapowiadają protest 5 grudnia.
Wydarzeniem centralnym Dnia Protestu będzie Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Rozpocznie się o 11:00 w Warszawskim Domu Technika NOT. Po zakończeniu Kongresu o 13:30 odbędzie się manifestacyjny przemarsz pod sejm i złożenie proklamacji Kongresu na ręce Marszałka Sejmu. Przemarsz nosi nazwę Żółtego Marszu.
Udział w Kongresie jest darmowy, ale wymaga wcześniejszego zgłoszenia na stronie internetowej.
Żądania protestujących są następujące:
- Udoskonalanie modelu wsparcia w Centrach Zdrowia Psychicznego przy ich działaniu na zasadach przetestowanych w pilotażu.
- Utworzenie ośrodka krajowego do monitorowania transformacji psychiatrii i wypracowania precyzyjnych ram i zasad działania na podstawie ewaluacji pilotażu.
- Wzmacnianie centrów, które gorzej sobie radzą w spełnianiu swojej misji, autonomii centrów.
- Zwiększenie nakładów na psychiatrię do 6 procent nakładów na ochronę zdrowia zgodnie z deklaracjami Kongresów Zdrowia Psychicznego, oddolnego obywatelskiego ruchu na rzecz budowania systemu wsparcia, w którym w centrum jest pacjent.
Więcej informacji o proteście znajdziecie na stronie internetowej Kongresu.