„Takiego zagrożenia nie było od momentu powstania pierwszych CZP” Kongres Zdrowia Psychicznego zapowiada protest

Kongres Zdrowia Psychicznego podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiedział protest pod sejmem przeciwko zapowiadanym działaniom Ministerstwa Zdrowia dotyczących Centrów Zdrowia Psychicznego.

14 listopada w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Kongres Zdrowia Psychicznego konferencja STOP likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego! Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego.

Konferencja prasowa poświęcona była krytycznej sytuacji zagrożenia dla środowiskowego i kompleksowego działania Centrów Zdrowia Psychicznego w związku z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia.

Projekt ministerstwa zakłada bowiem odejście od podstawowych założeń modelu środowiskowego — ryczałtu na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej.

Ta decyzja mogłaby nie tylko wyeliminować osoby, które w takich centrach pomagają, ale także ograniczyć uzyskanie pomocy — mówiła rzecznik kongresu Katarzyna Szczerbowska.

W centrach zatrudnia się między innymi osoby, które wyszły z kryzysu psychiatrycznego, jako asystentów zdrowienia. Po odpowiednim szkoleniu pomagają, będąc pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy trzema grupami: pacjentów, rodzin pacjentów i lekarzy, dodaje Katarzyna Szczerbowska.

Spotkanie z Izabelą Leszczyną

Po konferencji z przedstawicielami Kongresu spotkała się minister zdrowia Izabela Leszczyna. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele ministerstwa NFZ i asystenci zdrowienia. Katarzyna Szczerbowska poinformowała, że udało się dojść do porozumienia.

Protest i Żółty Marsz

Takiego zagrożenia dla środowiskowego i kompleksowego funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) nie było od momentu powstania pierwszych Centrów. Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia i NFZ oznaczają przekreślenie dorobku pilotażu CZP, zamiast jego rozwoju — czytamy na stronie Kongresu Zdrowia Psychicznego

Ogólnopolskie Stowarzyszenie CZP i Kongres Zdrowia Psychicznego zapowiadają protest 5 grudnia.

Wydarzeniem centralnym Dnia Protestu będzie Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Rozpocznie się o 11:00 w Warszawskim Domu Technika NOT. Po zakończeniu Kongresu o 13:30 odbędzie się manifestacyjny przemarsz pod sejm i złożenie proklamacji Kongresu na ręce Marszałka Sejmu. Przemarsz nosi nazwę Żółtego Marszu.

Udział w Kongresie jest darmowy, ale wymaga wcześniejszego zgłoszenia na stronie internetowej.

Żądania protestujących są następujące:

  • Udoskonalanie modelu wsparcia w Centrach Zdrowia Psychicznego przy ich działaniu na zasadach przetestowanych w pilotażu.
  • Utworzenie ośrodka krajowego do monitorowania transformacji psychiatrii i wypracowania precyzyjnych ram i zasad działania na podstawie ewaluacji pilotażu.
  • Wzmacnianie centrów, które gorzej sobie radzą w spełnianiu swojej misji, autonomii centrów.
  • Zwiększenie nakładów na psychiatrię do 6 procent nakładów na ochronę zdrowia zgodnie z deklaracjami Kongresów Zdrowia Psychicznego, oddolnego obywatelskiego ruchu na rzecz budowania systemu wsparcia, w którym w centrum jest pacjent.

Więcej informacji o proteście znajdziecie na stronie internetowej Kongresu.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.