Temperatura spadła i w weekend Warszawa doczekała się białej zimy. Śnieg to radość dla dzieci i zmora dla kierowców. O to, by drogi były przejezdne i bezpieczne, dba Zarząd Oczyszczania Miejskiego, który przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni jezdni i chodników.
Dla warszawskich służb oczyszczania miasta zima rozpoczęła się w połowie października. Od tego momentu, przez pół roku, trwa całodobowa gotowość firm, którym zlecamy odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością ulic, terenów dla pieszych i tras rowerowych.
Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta patrolują stolicę i sprawdzają w terenie rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzja o rozpoczęciu i zakresie działań podejmowana jest po kompleksowej analizie tych informacji. Na ulice wyjeżdżają wówczas 42 lub 170 posypywarek w zależności od potrzeby.
11 stycznia (w sobotę) ZOM wyjeżdżał na ulicę cztery razy i odśnieżał 1500 km ulic, po których jeździ komunikacja miejska oraz 240 km stromych ulic, mostów i wiaduktów.
Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada tylko za ulice, którymi kursują autobusy miejskie. To część warszawskich dróg, pozostałymi zajmują się m.in. urzędy dzielnic czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:
- urzędy 18 dzielnic – ulice, którymi nie kursują autobusy oraz chodniki,
- Zarząd Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Śródmieście,
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Praga-Północ,
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie Warszawy, część chodników, schodów i tras dla rowerów przy tych ulicach oraz mosty – Południowy im. Anny Jagiellonki i gen. Stefana Grota-Roweckiego,
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – alejki i chodniki w parkach i wokół nich,
- zarządcy nieruchomości – chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości.
Przypominamy, że nieodśnieżony teren możecie zgłosić w aplikacji 19 115.