Od 23 grudnia obowiązuje rozporządzenie MSWiA, które zakłada, że w każdym pomieszczeniu z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym musi znajdować się czujka dymu i czadu. Ten obowiązek należy wypełnić do 1 stycznia 2030 roku. Mimo to warto jak najszybciej zaopatrzyć się w takie urządzenie zwłaszcza po to, by uchronić się przed niewidzialnym zabójcą, jakim jest czad.
Skąd bierze się w naszych domach? Na to pytanie odpowiedział Radiu Kolor rzecznik Mazowieckiej Straży Pożarnej Karol Kroć.
O tym, jak duże zagrożenie dla życia stanowi tlenek węgla, warto przypominać do znudzenia, bowiem jego działanie jest szybkie, a on sam — bezwonny i bezbarwny, a więc niewykrywalny przez człowieka.
Czad to związek, który nie jest dostatecznie dotleniony, choć bardzo chce się dotleniać i dostając się do naszego organizmu zaczyna absorbować tlen z naszej krwi — tłumaczył strażak.
W 2024 roku w Polsce mieliśmy ponad 4 tysiące zdarzeń z udziałem czadu, poszkodowanych zostało prawie tysiąc dwieście osób, z czego 43 nie udało się uratować.
Gdzie zamontować czujkę?
Czujkę czadu trzeba z pewnością umieścić w pomieszczeniu, gdzie czad może być wytworzony (kotłownie, łazienki z podgrzewaczami gazowymi wody i kuchnie z piecykami gazowymi, pomieszczenia z kominkami itp.).
Czujnik czadu nie powinien być raczej umieszczany na suficie, bo czad (po ochłodzeniu) z reguły utrzymuje się w dolnych i środkowych częściach pomieszczeń. Dlatego z reguły najlepiej montować czujnik czadu na ścianie na wysokości wzroku stojącego człowieka ok. 1,5-1,9 metra od podłogi.
Ważna też jest odległość czujnika od jego potencjalnego źródła, najlepiej, aby wynosiła ona ok. 2 metrów (1-3 m) w linii prostej (mierzonej w poziomie). Co ważne, czujki tlenku węgla nie należy umieszczać przy kratce wentylacyjnej, ani jej zasłaniać. W kotłowniach czujnik czadu najlepiej zamontować w takim miejscu, aby sygnał można było usłyszeć również w innych pomieszczeniach.
Państwowa Straż Pożarna informuje, że czujników tlenku węgla nie należy montować:
- w tzw. martwych przestrzeniach, (np. wnękach zasłoniętych przez meble czy zasłony, w szczycie dachu, itp.),
- tam, gdzie jego działanie będzie zakłócone przez bezpośredni dopływ świeżego powietrza (np. w pobliżu drzwi, okien, kratek wentylacyjnych, wentylatorów),
- w miejscach narażonych na działanie kurzu, brudu, aerozoli i domowych chemikaliów oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.