Jeszcze tylko do niedzieli 26 stycznia można zapisać się na wolontariat do Muzeum Powstania Warszawskiego. Chętni muszą posiadać dwie istotne cechy: ukończone 14 lat oraz nieposkromioną chęć działania, która często przeplata się z zainteresowaniami historycznymi.
Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego, to nie tylko Polacy. Na co dzień współpracują z instytucją ochotnicy pochodzący z Japonii, Wenezueli, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Brazylii. To międzypokoleniowy zespół, w którym w stałą pomoc zaangażowanych jest ok. 200 osób, a podczas obchodów Powstania Warszawskiego liczba ta wzrasta do blisko 1000 osób. Rocznie wolontariusze poświęcają Muzeum ponad 30 tys. godzin.
Już ponad 20 lat temu instytucja wpisała w swoją działalność pracę wolontariuszy, bez których działanie muzeum byłoby znacznie utrudnione. Nasza reporterka, Maja Gasperowicz, rozmawiała z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, Janem Ołdakowskim o tym, jak zostać wolontariuszem.
Czym zajmują się wolontariusze?
Na co dzień wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego zaangażowani są w pomoc w obsłudze ekspozycji Muzeum i w oprowadzaniu grup zorganizowanych, a także wspierają działania edukacyjne, takie jak: gry miejskie, wydarzenia kulturalne i promocyjne. Co roku 1 sierpnia organizowana jest akcja społeczna „Wolność łączy” odbywająca się w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta, w którą zaangażowanych jest blisko 300 wolontariuszy.
Muzeum dokłada wszelkich starań, aby wolontariusze zawsze byli zadowoleni ze swojej pracy, dodaje dyrektor.
Aby zgłosić się do wolontariatu, należy wypełnić ankietę podaną na stronie Muzeum. Później odbywa się rozmowa mająca na celu ustalić umiejętności, predyspozycje i chęci zgłaszającego.