233 najlepsze zdjęcia prasowe z zeszłorocznej edycji konkursu Grand Press Photo oraz 19 zdjęć, które zdobyły tytuł Zdjęcia Roku w poprzednich edycjach konkursu, będzie można oglądać na wystawie, która od 9 lutego do 2 marca 2025 roku będzie dostępna na dworcu PKP Warszawa Centralna.
![](https://radiokolor.pl/wp-content/uploads/2025/02/Warszawa-FB-1024x768.jpg)
W zeszłym roku jury konkursu Grand Press Photo przewodniczył fotograf Jewhen Małoletka, zdobywca World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film „20 dni w Mariupolu”. – Zasiadanie po raz drugi w jury tego konkursu jest dla mnie wielkim honorem. Bycie po drugiej stronie i oglądanie prac innych jest ważne dla mnie jako fotografa. Bo wierzę w fotografię. Może nie zmienia ona świata, ale pokazuje, co powinniśmy na tym świecie robić – mówił podczas jubileuszowej XX gali Grand Press Photo Jewhen Małoletka.
Z okazji 20-lecia konkursu na wystawie prezentowane są również Zdjęcia Roku z poprzednich 19 edycji, w tym Zdjęcie Dekady i Zdjęcie Dwudziestolecia, którym została fotografia Jakuba Szymczuka.
W 2024 roku tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego przedstawiająca Irynę, kobietę, która utknęła pod gruzami zbombardowej przez rosyjską rakietę restauracji w Kramatorsku. Wojciech Grzędziński laureatem nagrody za Zdjęcie Roku został trzeci rok z rzędu. A za największą liczbę zwycięstw w historii konkursu został również ogłoszony Fotografem XX-lecia. Wyprzedził Tomasza Gudzowatego i Maćka Nabrdalika.
Na wystawie zamieszczono 233 fotografie: 42 zdjęcia pojedyncze, 9 fotoreportaży, 3 projekty dokumentalne oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. Jurorami tegorocznego konkursu obok Jewhena Małoletki byli: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Do obejrzenia ekspozycji na dworcu PKP Warszawa Centralna zapraszają organizatorzy konkursu Fundacja Grand Press i magazyn „Press” oraz partner wystawy miejskiej Polskie Koleje Państwowe. Ekspozycję będzie można obejrzeć w holu głównym dworca.
Cieszę się, że wystawę o takim prestiżu możemy gościć na naszym dworcu. Dworce to nie tylko budynki-poczekalnie, gdzie oczekujemy na pociąg. To przede wszystkim świetnie skomunikowane miejsca w kluczowych lokalizacjach, dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał, żeby częściej przybliżać naszym pasażerom inicjatywy kulturalne i społeczne – mówi Paweł Lisiewicz, członek Zarządu PKP S.A. ds. rozwoju i inwestycji.