Święto numeru alarmowego 112. Operatorzy zostali nagrodzeni

fot. Facebook/ Miasto Stołeczne Warszawa

11 lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To nie tylko okazja, by upowszechnić wiedzę na temat funkcjonowania tego numeru, ale również święto operatorów, którzy codziennie odbierają setki telefonów i ratują ludzkie życie. Dzisiaj w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa kilkoro z nich zostało wyróżnionych za swoją pracę.

System powiadamiania ratunkowego w Polsce tworzy 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym województwie oraz dwa na Mazowszu (w Warszawie i w Radomiu).

Warszawskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje w strukturach Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy. Powstało w 2012 roku, a pierwsze połączenie pod numer 112 zostało odebrane w listopadzie 2013 roku (wcześniej połączenia odbierane były w Stołecznym Stanowisku Kierowania Komendy Stołecznej Policji).

Wyróżnienia operatorów

Z okazji święta numeru alarmowego 112 dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Jarosław Misztal wyróżnił sześcioro operatorów: Klaudię, Monikę, Jakuba, Dominika, Mateusza i Tomasza. W codziennej pracy wykazywali się oni ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem, ale tak naprawdę gratulacje i podziękowania za trudną i wymagającą pracę należą się wszystkim operatorom.

Na czym polega praca operatorów

Operatorzy numerów alarmowych obsługują zgłoszenia kierowane pod numery 112, 997 i 998 (numer 999 pozostaje odrębnym numerem obsługiwanym przez dyspozytornie medyczne). Numery te służą do zgłaszania sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia, mienia i środowiska oraz zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Operatorzy przyjmują zgłoszenia i przekazują je do służb (Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego) drogą elektroniczną. W przypadku zdarzeń medycznych łączą rozmowy do dyspozytorni medycznych, ale sami również instruują, jak udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Numer alarmowy w liczbach

W 2024 roku do warszawskiego centrum wpłynęło ponad 1 mln 255 tys. połączeń. Stołeczni operatorzy numerów alarmowych przeprowadzili prawie 930 tys. rozmów (część połączeń została rozłączona przez zgłaszających przed przydzieleniem rozmowy do operatora). Do służb trafiło prawie 425 tys. interwencji.

Każdego dnia ponad 40% telefonów odbieranych przez operatorów numerów alarmowych w Warszawie to tzw. zgłoszenia fałszywe, czyli takie, które blokują linię alarmową. Jako wykroczenia podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 zł.

Numer nie na żarty

Wciąż wiele osób uważa, że 112 to numer, pod który można zadzwonić z każdym problemem i pytaniem, a operator udzieli informacji na każdy temat.

Operatorzy numerów alarmowych nie udzielają informacji, tylko przyjmują zgłoszenia alarmowe. A zgłoszenia alarmowe dotyczą wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia:

  • nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, w tym aktu przemocy,
  • nagłego zagrożenia środowiska lub mienia,
  • zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Oprócz połączeń z prośbami o udzielenie informacji lub porady, operatorzy numerów alarmowych odbierają również telefony, które nie tylko blokują linię alarmową, ale też niepotrzebnie angażują służby. Zdarza się, że dzieci, które chcą uniknąć sprawdzianu na lekcji, dzwonią i zgłaszają, że w szkole jest bomba. Albo w wyniku konfliktu sąsiedzi zgłaszają siebie nawzajem, że jeden handluje narkotykami, a drugi znęca się nad dziećmi, co w rzeczywistości wcale nie ma miejsca.

Operator jako funkcjonariusz publiczny

W ostatnim czasie systematycznie wzrasta również liczba połączeń, w których dochodzi do znieważania operatorów numerów alarmowych. Osoby zgłaszające, pod wpływem silnego stresu związanego z jakimś traumatycznym zdarzeniem, czasami przeklinają i operatorzy numerów alarmowych rozumieją takie sytuacje. Zdarza się jednak, że niektórzy dzwonią tylko po to, żeby w bardzo wulgarny sposób obrażać operatorów lub żeby im grozić.

Operatorzy numerów alarmowych podczas pełnienia obowiązków służbowych korzystają z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych.

Znieważenia, groźby oraz blokowanie linii alarmowej są regularnie zgłaszane organom ścigania i wiele osób już zostało ukaranych. Osoby, które blokują linię lub znieważają operatorów numerów alarmowych, powinny mieć świadomość, że nie są anonimowe. Telefony są rejestrowane i operatorzy numerów alarmowych oraz Policja mają dostęp zarówno do ich danych, jak i do lokalizacji, z której wykonują połączenia.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.