Trwają prace nad utworzeniem nowych rezerwatów przyrody — także w okolicach Warszawy, przekazało nam Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Rezerwaty obejmują naturalne lub mało zmienione ekosystemy wymagające ochrony, ostoje rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz unikalne formacje geologiczne.
Chronią cenne siedliska, stabilizują warunki środowiskowe oraz wspierają równowagę ekologiczną.
Zostało wytypowanych kilka miejsc, które są teraz sprawdzane — powiedział nam rzecznik resortu, Marek Pogorzelski.
Jabłonna, Pomiechówek, Serock, Konstancin-Jeziorna — to tylko niektóre miejsca w pobliżu Warszawy, gdzie mogą powstać nowe rezerwaty przyrody.
Zapytaliśmy Marka Pogorzelskiego kiedy w okolicach Warszawy powstaną nowe miejsca chronionej przyrody?
Na liście jest w sumie 28 potencjalnych lokalizacji.
W miejscach tych wprowadzono zakaz wycinki, a leśnicy i Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyglądają się przyrodzie w tym miejscu.
Cały proces oceny Ministerstwo chce zakończyć maksymalnie do 2027 roku. Do tego czasu cięcia drzew na takich obszarach mają być praktycznie wyłączone.
Rezerwaty w Polsce
W Polsce jest około 1500 rezerwatów przyrody, a ponad 1300 z nich znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Rezerwaty w Polsce zajmują niewiele ponad 0,5% powierzchni kraju. W założeniu umowy koalicyjnej ochroną przed wycinką ma być objęte 20% lasów w Polsce — mają to być najcenniejsze leśne obszary dla kraju, w tym lasy społeczne, starolasy i rezerwaty.