80 lat temu zdecydowano, że stolica zostanie odbudowana. Z okazji obchodów przygotowano wiele atrakcji

fot. Rałał Motyl; UM Warszawa / Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 2025 roku stolica obchodzi swoją 80 rocznicę odbudowy. Kalendarz jest pełen takich wydarzeń jak: premiera opery o Warszawie, wystawa zdjęć i pokaz w Multimedialnym Parku Fontann. Nie zabraknie także koncertów, debat, konferencji czy spacerów tematycznych.

80 lat temu powołano Biuro Odbudowy Stolicy, w którym około 1500 specjalistów — w tym architektów, konserwatorów zabytków i planistów — pracowało nad powojenną odbudową Warszawy. Z tej okazji warszawskie instytucje przygotowują całą masę atrakcji. Jak mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra, już w kwietniu odbędzie się konferencja UNESCO.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej inaugurującej obchody jubileuszu przewodnicząca Rady Miasta m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przypomniała, jak wielkim trudem była odbudowa stolicy.

Parada atrakcji w przygotowaniu

Stołeczne Biuro Konserwatora Zabytków zorganizuje specjalną konferencję, która pokazywać będzie na przykładzie odbudowy miasta, jak można dbać o to, żeby odbudować miasto, mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Władze stolicy, instytucje kulturalne i naukowe upamiętnią trud tych, którzy pracowali przy powojennej odbudowie stolicy.

Proces ten będzie ukazany w przystępny, ciekawy sposób – zapewniała wczoraj wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Z kolei Dom Spotkań z Historią gromadzi świadectwa osób, które pracowały przy powojennej odbudowie Warszawy. Jak zapewnia Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, placówka posiada ogromną kolekcję eksponatów pokazujących zburzenie i odbudowę miasta.

fot. Rafał Motyl; UM Warszawa

Stołeczna Estrada zaprasza na premierowy pokaz w Multimedialnym Parku Fontann poświęcony Warszawie. Projekt łączy elementy wody, światła, dźwięku oraz projekcji multimedialnych, tworząc unikalny, poetycki obraz współczesnej Warszawy. Nowy pokaz startuje 1 maja, a kolejne odbywać się będą w każdy piątek i sobotę do końca września.

Nie może zabraknąć też wielkiego świętowania na starym rynku. Obchodom 80. rocznicy odbudowy Warszawy poświęcone będą tegoroczne Urodziny Starówki zorganizowanego przez kilkadziesiąt staromiejskich instytucji z niezwykłym koncertem inauguracyjnym na starówce, na którym zaśpiewa wybitny kontratenor Jakub Józef Orliński. Urodzinowy weekend potrwa od 18 do 19 lipca.

W trakcie przygotowań jest też specjalna opera, w której o losach Warszawy będą opowiadać główne bohaterki — architektka i amerykańska dziennikarka, mówi reżyserka „Opery o Warszawie” – Barbara Wiśniewska.

Nad projektem pracuje Sinfonia Varsovia we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Teatrem Wielkim – Operą Narodową oraz Muzeum Warszawy. Premiera 19 września w Teatrze Wielkim w Warszawie.

80 lat temu

W styczniu 1945 roku Warszawa była w ruinie. Na lewym brzegu Wisły całkowicie zniszczonych zostało 9865 budynków, czyli 57,8 % zabudowy. Zburzone były wszystkie mosty i dworce kolejowe, 95% obiektów kultury. Przemysł i budynki służby zdrowia zostały zniszczone w 90%, sieć tramwajowa w 85%, a obiekty oświatowe w 70 %. Zniszczona została także miejska zieleń. Jej rekonstrukcja była jednym z priorytetowych projektów Pracowni Zieleń. W 1945 roku było 983,49 ha terenów zielonych, a w 1948 już 2145 ha. Tylko w 1947 roku obsadzono drzewami 90 ulic. Ilość gruzu na terenie Warszawy szacowano na 22 mln m³, jeden z inżynierów obliczył, że można byłoby nim załadować 2 miliony wagonów.

fot. Rałał Motyl; UM Warszawa / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pomimo katastrofalnego stanu centrum miasta prof. Jan Zachwatowicz przekonywał, że stolicę trzeba odbudować. Krajowa Rada Narodowa przyjęła rezolucję o odbudowie Warszawy, zaś kilka dni później, 14 lutego, ukonstytuowało się Biuro Odbudowy Stolicy. Było to jedno z największych biur architektonicznych. Pracowało w nim blisko 1,5 tysiąca specjalistów: architektów, konserwatorów zabytków, planistów oraz rzemieślników.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.