Światowy Dzień Baterii. Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

fot. pixabay

18 lutego przypada Światowy Dzień Baterii. Tego dnia przypominamy o prawidłowej utylizacji elektrośmieci. Warto zadbać o to, by niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz zasilacze były wyrzucane w odpowiednich miejscach. Niepoprawnie zutylizowane elektroodpady mogą trwale skazić środowisko. Zawierają wiele szkodliwych substancji m.in ołów czy rtęć.

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

W Warszawie jest kilka miejsc, w których możemy pozbyć się takich odpadów, mówi rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, Jakub Turowicz.

Na terenie Warszawy działają cztery PSZOK-i:

  • PSZOK przy ul. Płytowej 1 – Białołęka,
  • PSZOK przy ul. Zawodzie 1 – Wilanów,
  • PSZOK przy ul. Tatarskiej 2/4 – Wola,
  • PSZOK przy ul. Kampinoskiej 1 – Bielany.

Odpowiednie wyrzucanie elektrośmieci jest tak istotne, ponieważ niepoprawnie wyrzucone elektroodpady, czyli m.in. zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także baterie, mają negatywny wpływ na środowisko. Wydobywają się z nich szkodliwe substancje takie jak ołów czy rtęć, które mogą zanieczyścić wodę i glebę, dodaje Jakub Turowicz.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

Zbiórka elektrośmieci na szczytny cel

OSP Ratownictwo Wodne w Warszawie wraz z Polską Korporacją Recyklingu zbierają elektroodpady. Każdy kto wyrzuci elektrośmieci w miejscu przygotowanym przez OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa, nie tylko chroni środowisko, ale także wspiera działania tej jednostki. Utrzymywana jest ona głównie ze środków własnych, dlatego każda taka pomoc jest na wagę złota, mówi Naczelnik OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa, Piotr Sypnik.

Jednostka wznowiła swoją działalność w 2024 roku. Do tej pory zabezpieczyła wiele imprez masowych, wspierała ratowników wodnych na Wiśle, a także niosła pomoc podczas powodzi w zeszłym roku. Warto zatem pomyśleć czy nie mamy elektrośmieci, które moglibyśmy wrzucić do podstawionego przez nich zielonego kontenera.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.