18 lutego przypada Światowy Dzień Baterii. Tego dnia przypominamy o prawidłowej utylizacji elektrośmieci. Warto zadbać o to, by niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz zasilacze były wyrzucane w odpowiednich miejscach. Niepoprawnie zutylizowane elektroodpady mogą trwale skazić środowisko. Zawierają wiele szkodliwych substancji m.in ołów czy rtęć.
Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.
W Warszawie jest kilka miejsc, w których możemy pozbyć się takich odpadów, mówi rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, Jakub Turowicz.
Na terenie Warszawy działają cztery PSZOK-i:
- PSZOK przy ul. Płytowej 1 – Białołęka,
- PSZOK przy ul. Zawodzie 1 – Wilanów,
- PSZOK przy ul. Tatarskiej 2/4 – Wola,
- PSZOK przy ul. Kampinoskiej 1 – Bielany.
Odpowiednie wyrzucanie elektrośmieci jest tak istotne, ponieważ niepoprawnie wyrzucone elektroodpady, czyli m.in. zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także baterie, mają negatywny wpływ na środowisko. Wydobywają się z nich szkodliwe substancje takie jak ołów czy rtęć, które mogą zanieczyścić wodę i glebę, dodaje Jakub Turowicz.
Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.
Zbiórka elektrośmieci na szczytny cel
OSP Ratownictwo Wodne w Warszawie wraz z Polską Korporacją Recyklingu zbierają elektroodpady. Każdy kto wyrzuci elektrośmieci w miejscu przygotowanym przez OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa, nie tylko chroni środowisko, ale także wspiera działania tej jednostki. Utrzymywana jest ona głównie ze środków własnych, dlatego każda taka pomoc jest na wagę złota, mówi Naczelnik OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa, Piotr Sypnik.
Jednostka wznowiła swoją działalność w 2024 roku. Do tej pory zabezpieczyła wiele imprez masowych, wspierała ratowników wodnych na Wiśle, a także niosła pomoc podczas powodzi w zeszłym roku. Warto zatem pomyśleć czy nie mamy elektrośmieci, które moglibyśmy wrzucić do podstawionego przez nich zielonego kontenera.