Zarząd Dróg Miejskich zaprojektuje przebudowę placu Hallera, by znów stał się tętniącym życiem centralnym punktem osiedla Praga II – zgodnie z wizją jego twórców: Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego.
Serce „praskiego MDM” odzyska dawny blask. 19 lutego Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że szukają projektanta do przebudowy placu. Budowa nie ruszy przez jeszcze przez kilka lat, trudno jest więc mówić o szczegółach przebudowy, ale wiemy, że ZDM chce tu zrobić centrum lokalne dzielnicy, jak powiedział nam rzecznik spółki Jakub Dybalski.
Zły stan placu
Plac Hallera to centralne miejsce osiedla Praga II z lat 50. układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Dziś wciąż przyciąga mieszkańców dzięki lokalnym sklepom, usługom, zieleni i fontannie. Niestety, jego nawierzchnia jest w złym stanie. Na niektórych przejściach dla pieszych należy poprawić bezpieczeństwo – parkujące auta ograniczają widoczność, a kierowcy rozwijają zbyt dużą prędkość. Mieszkańcy zwracali na te problemy uwagę podczas konsultacji społecznych, które zostały przeprowadzone w 2016 roku w ramach projektu „Warszawskie Centra Lokalne” i stanowiły bazę do wypracowania pomysłów na przyszły wygląd placu.
Co się zmieni?
- Pojawi się nowa, estetyczna nawierzchnia chodników i jezdni oraz więcej zieleni.
- Pętla autobusowa zajmująca dużą część placu zostanie przeniesiona na ul. Jagiellońską, w rejon Ronda Starzyńskiego. Skrzyżowanie z Jagiellońską zostanie w pełni przebudowane.
- Ruch kierunku na placu zostanie odwrócony, co upłynni przejazd przez skrzyżowanie z ul. Jagiellońską.
- Wprowadzone zostaną rozwiązania uspokajające ruch, zwiększając bezpieczeństwo pieszych.
- Dostępność architektoniczna będzie poprawiona, aby plac był w pełni funkcjonalny dla wszystkich.
- Pojawi się nowa droga dla rowerów i więcej stojaków.
- Budynek ekspedycji MZA zyska nową funkcję – zostanie przebudowany na pawilon usługowo-rozrywkowo-wypoczynkowy.
W związku z zabytkowym charakterem placu przebudowa musi przebiegać zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Zachowany zostanie kształt fontanny zlokalizowanej w centrum placu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił jedynie zmiany o charakterze odtworzeniowym w stosunku do jej stanu historycznego. Nie zezwolił także na zwężenia jezdni, aby nie naruszać pierwotnej kompozycji placu.
Poszukiwania projektanta potrwają do marca potem na przygotowanie planów projektant będzie miał dwa lata, powiedział Jakub Dybalski.
Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe najwcześniej w 2027 roku.