Korekta PIT – kiedy i jak poprawić błędy w zeznaniu podatkowym?

Błędy są rzeczą ludzką i mogą przydarzyć się każdemu. Wiele osób popełnia błędy w czasie rozliczania się z fiskusem. Nie trzeba się tego bać, ponieważ są dokumenty, dzięki którym można nanieść poprawki i uregulować formalności z urzędem skarbowym. Kiedy należy złożyć korektę do PIT-u? Jakie druki są potrzebne?

Korekta PIT – co to jest?

Korekta PIT to druk, na którym poprawiana jest wcześniej złożona deklaracja podatkowa. Każdy podatnik, jeżeli zauważy błąd w deklaracji, powinien złożyć korektę. Błąd może dotyczyć zarówno źle wpisanych kwot, niepoprawnych danych, jak i pominięcia przysługujących ulg. Aby poprawnie złożyć korektę do zeznania podatkowego, należy skorzystać z takiego samego druku, na którym został złożony pierwotny PIT. Jedyną sytuacją, kiedy złożenie korygującej deklaracji jest niemożliwe, jest tocząca się kontrola podatkowa. W takim wypadku ze złożeniem korekty trzeba poczekać do zakończenia postępowania. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie https://www.podatnik.info/publikacje/korekta-zeznania-rocznego-pit,615934

Korekta zeznania podatkowego – terminy

Korekta pit – do kiedy? To pytanie zaprząta myśli wielu osób. Podatnicy, którzy chcą złożyć korektę do zeznania podatkowego, mają na to aż pięć lat (termin liczy się od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie). Wynika to z art. 70 § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Osoby, które zauważą nieprawidłowości w zeznaniu za 2024 rok, mają czas do 31 grudnia 2030 roku, aby skorygować błędy. Może się zdarzyć, że podatnik nie zauważy błędów, a nieprawidłowości zostaną wychwycone przez organ podatkowy w czasie czynności sprawdzających. W takim wypadku, jeżeli wartość korekty nie przekroczy 5 tys. zł, urząd może samodzielnie nanieść poprawki. Podatnik ma 14 dni, aby zaakceptować lub odrzucić nowe zeznanie. Po upływie 5 lat dochodzi do przedawnienia zobowiązania podatkowego i składanie korekty deklaracji nie ma uzasadnienia, nie zostanie uwzględnione przez US.

Korekta zeznania pit – najczęstsze przyczyny

Mimo że na złożenie korekty jest pięć lat, nie warto czekać do ostatecznego terminu. Jeżeli urząd skarbowy dopatrzy się nieprawidłowości, podatnik zostanie wezwany na kontrolę, a w niektórych przypadkach będzie musiał liczyć się z karami finansowymi. Korektę składa się wtedy, gdy w zeznaniu pojawiły się błędy formalne lub kwotowe. Najczęstsze błędy, które nie mają wpływu na wysokość rozliczenia to:

  • Błędnie wpisany PESEL lub NIP (zarówno podatnika, jak i współmałżonka),
  • Niepoprawnie wpisane dane osobowe, np. adres,
  • Zastosowanie nieprawidłowego druku,
  • Podanie nieprawidłowego konta bankowego,
  • Brak oznaczenia celu złożenia deklaracji,
  • Niedodatnie załączników.

Wiele osób popełnia również błędy, które mają wpływ na wysokość podatku. Jest to m.in.:

  • Pominięcie niektórych przychodów,
  • Nieprawidłowe wpisanie kwot przychodów, składek i podatków,
  • Źle obliczony podatek,
  • Błędnie zaokrąglone kwoty,
  • Pominięcie ulg, które mogłyby obniżyć podatek,
  • Zastosowanie ulg, które nie przysługują podatnikowi.

W takim wypadku czas ma duże znaczenie, dlatego korektę należy złożyć niezwłocznie po zauważeniu błędów. Jeżeli okaże się, że po wpisaniu poprawnych danych, zwiększy się podatek do zapłacenia, trzeba go jak najszybciej uregulować. Podatnik będzie musiał również zapłacić odsetki podatkowe. Odsetki będą niższe (o 50%), jeżeli korekta zostanie złożona w ciągu 6 miesięcy od złożenia deklaracji. Jeżeli odsetki nie przekroczą kwoty 8,70 zł, podatnik nie będzie musiał ich opłacać.

Korekta PIT a przysługujące ulgi

Bardzo często przyczyną złożenia korekty deklaracji jest pominięcie w pierwotnym zeznaniu przysługujących ulg. Najczęściej jest to ulga prorodzinna, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet, ulga termomodernizacyjna czy ulga na robotyzację. W takim wypadku do korekty PIT należy również dołączyć druk PIT/O i wskazać przysługującą ulgę. Warto wiedzieć, że do urzędu skarbowego nie dostarcza się dokumentów, potwierdzających prawo do skorzystania z ulgi. Warto je jednak przechowywać przez okres 5 lat, ponieważ Urząd Skarbowy może o nie poprosić w czasie kontroli.

Korekta pit 37 – jak ją zrobić?

Złożenie deklaracji korygującej do zeznania podatkowego nie jest trudne, podatnicy mogą samodzielnie nanieść potrzebne poprawki. Podobnie jak PIT, korektę można rozliczyć ręcznie, na papierowym druku lub elektronicznie, w wersji elektronicznej. Ten drugi sposób jest częściej wybierany. Dobre programy do PIT-ów sprawdzają poprawność danych, działają szybko. Korektę należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego do miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście, za pomocą listu poleconego lub wysłać drogą elektroniczną. W tym ostatnim wypadku podatnik otrzymuje UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Składając korektę, na formularzu podatkowym (takim samym, jak właściwy PIT) należy zaznaczyć punkt, mówiący, że jest to korekta zeznania. W najczęściej wybieranym PIT-37 jest to numer 8 w części A, na pierwszej stronie deklaracji podatkowej. Ważne, aby wypełnić cały formularz, a nie tylko części, w których znajdują się błędy. Popularne programy do rozliczania PIT-ów np. dostępne na stronie podatnik.info – portal podatkowy krok po kroku poprowadzą po formularzu i podpowiedzą, jakie punkty należy wypełnić. Obecnie korekta, która nie jest składana w toku postępowania podatkowego, nie wymaga opisanie popełnionego błędu i podania przyczyn, z jakich została złożona. Korektę w wersji elektronicznej można wykonać zarówno do deklaracji, które wcześniej były rozliczane online, jak i tych składanych tradycyjnie. Należy pamiętać, że korekta składana elektronicznie musi być podpisana – najczęściej wykorzystywane są dane uwierzytelniające (np. kwota przychodu z zeszłego roku).


Błędy w deklaracjach podatkowych to powszechny problem, który można łatwo rozwiązać. Dzięki korekcie PIT, można błyskawicznie naprawić pomyłki, unikając kłopotów z urzędem skarbowym. Należy wiedzieć, do kiedy korekta pit jest możliwa, a także jakie dokumenty należy złożyć. Warto pamiętać, że im szybciej zgłosimy korektę, tym mniejsze ryzyko kar i odsetek. Skorygowanie deklaracji nie jest skomplikowane, a odpowiednie programy do rozliczeń online mogą ułatwić cały proces.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.