Zaczęło się od stacji Wilanowska. 30 lat warszawskiego metra

fot. Radio Kolor

Dokładnie 30 lat temu – 7 kwietnia 1995 roku – ze stacji Wilanowska po raz pierwszy ruszyły dwa pociągi metra – jeden w stronę Kabat, drugi w stronę Politechniki.

„Metro to nie tylko środek transportu”

O metrze w dniu jego wyjątkowego święta mówił dziś sam włodarz stolicy, Rafał Trzaskowski.

Historia budowy

Pierwsze dwa pociągi podziemnej kolei ruszyły ze stacji Wilanowska dokładnie 7 kwietnia 1995 roku – niemal dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia prac w 15 kwietnia 1985 roku – to symboliczny dzień wbicia pierwszego pala obudowy wykopu.

Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto budowę jednocześnie dwóch stacji A4 i A5 (wówczas stacje miały wyłącznie numery wynikające z nazwy linii „A” i kolejności od początku – obecne nazwy nadano nieco później) i łączącego je tunelu.

Pierwsze plany budowy metra w Warszawie powstały w latach 20. ubiegłego wieku. W 1925 roku władze Warszawy podjęły uchwałę o opracowaniu projektu kolei podziemnej (Metropolitenu); fot. metro.waw.pl

Budowa I odcinka została zakończona w 1994 roku, czyli z ponad pięcioletnim opóźnieniem, co wynikało wielu czynników, przede wszystkim z panującego pod koniec lat 80. kryzysu gospodarczego. W tym samym roku zakupiono 32 wagony metra produkcji rosyjskiej. Łącznie mieliśmy ich już 42 – cztery lata wcześniej Warszawa otrzymała w darze 10 wagonów radzieckich.

Wykonany odcinek miał 12.6 km długości i 11 stacji – od Kabat do Politechniki. Wtedy pociągi metra liczyły po trzy wagony.

fot. archiwum Metra Warszawskiego

Uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka I linii metra w Warszawie od stacji Kabaty do stacji Politechnika o długości 11 km odbyło się na stacji Wilanowska. O godzinie 12:35 pociągi metra – jeden w kierunku stacji Kabaty, drugi w kierunku stacji Politechnika – ruszyły po raz pierwszy w trasę.

Prezes Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk, przypomniał o atmosferze, jaka panowała w dniu otwarcia pierwszej linii.

fot. archiwum Metra Warszawskiego

Pierwszą linię metra w pełnej krasie oddano 13 lat później — w 2008 roku, kiedy zakończono budowę odcinka na Bielanach.

Świętowanie

Z okazji 30-lecia uruchomienia kursów na linii M1 Warszawskie Metro przygotowało dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy kilka atrakcji.

Od wczesnych godzin porannych na stacji Świętokrzyska w rejonie galerii multimedialnej pasażerowie witani są słodkim upominkiem z logo metra. Na trzech ścianach galerii wyświetlana będzie oś czasu z historią warszawskiego metra.

Z kolei o 15:00 na antresoli stacji Wilanowska zostanie uroczyście odsłonięta jubileuszowa mozaika.

W części antresoli galerii Wilanowska – w ramach Akademii Sztuk Podziemnych – zaprezentowana zostanie wystawa z okazji 30. rocznicy uruchomienia przewozów pasażerskich metrem w Warszawie. Historia podziemnej kolei przedstawiona będzie też na ogrodzeniach Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty.

Mozaika

Na stacji Wilanowska uroczyście odsłonięto mozaikę upamiętniającą 30-lecie powstania metra w Warszawie. Ta mozaika jest czymś więcej niż świętowaniem okrągłego jubileuszu, mówił prezes Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk.

fot. Radio Kolor
fot. Metro Warszawskie

Mozaikę możecie podziwiać na antresoli tuż nad peronem.

Jak ma wyglądać sieć metra w Warszawie do 2050 roku

Obecnie podróżni mogą korzystać z 39 stacji metra, a łączna długość tras to prawie 40 km. W najbliższych latach przybędą kolejne trzy stacje na linii M2.

Już działające linie metra zostaną jeszcze rozbudowane, a nowe linie M3, M4 i M5 sprawią, że sześć kolejnych dzielnic Warszawy zyska bezpośredni dostęp do metra.

  • M1 w relacji Kabaty – Młociny, na tej linii powstaną dodatkowe stacje pl. Konstytucji (w rejonie skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Wilczej) oraz Muranów w rejonie skrzyżowania ulic gen. W. Andersa i M. Anielewicza,
  • M2 w relacji Ursus Niedźwiadek – Marymont,
  • M3 w relacji Stadion – Żwirki i Wigury,
  • M4 w relacji Tarchomin – Wilanów,
  • M5 w relacji Szamoty – Gocławek.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.