Jak znaleźć najtańsze bilety na pociąg? Praktyczne porady

Wybierasz się w podróż pociągiem i chcesz zaoszczędzić na biletach? To możliwe! Coraz więcej osób wybiera transport kolejowy – pociągi to szybki i komfortowy sposób na przemieszczanie się po Polsce i nie tylko. Sprawdź, jak zaplanować podróż, aby nie obciążyć swojego portfela. Podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze bilety na pociąg.

Czas to pieniądz — wybierz przewoźnika

Czy zależy Ci bardziej na niskiej cenie, czy raczej na czasie i komforcie? Jeśli nie przeszkadza Ci nieco dłuższa podróż i mniej doposażone wagony, wybierz TLK. Twoje Linie Kolejowe oferują szeroką siatkę połączeń w przystępnych cenach.

Nieco droższe są bilety na pociągi Intercity i Express Intercity, które są szybsze, ale też bardziej komfortowe. Najwięcej zapłacisz za pociąg Pendolino, czyli Express Intercity Premium, który jest najszybszy i najbardziej komfortowy, jednak, korzystając z promocji, można kupić bilet w bardzo atrakcyjnej cenie.

Łowcy promocji — bilety już od 29 zł!

Przewoźnicy, chcąc zachęcić pasażerów do podróży, oferują duże promocje na bilety. Chyba najbardziej znana kampania zachęcająca do podróży pociągami Pendolino oraz Intercity to „SuperPromo”. Korzystając z tej oferty, możesz zaoszczędzić całkiem sporo na biletach – ceny rozpoczynają się już od 29 zł! Obowiązuje tu zasada kto pierwszy, ten lepszy – liczba biletów w danej puli cenowej jest ograniczona. Dlatego warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem i zakupić bilety kolejowe PKP jak najwcześniej. 

Korzystaj ze zniżek, które Ci przysługują

Nie każdy wie, że podczas podróży PKP pasażerom przysługuje cała gama zniżek. Tańsze bilety kupią między innymi: 

  • dzieci do lat 4. – 100% zniżki,
  • dzieci od 4 do 18 lat lub młodzież ucząca się do 24. roku życia na podstawie legitymacji szkolnej – 37% zniżki,
  • studenci do 26 lat posiadający legitymację studencką oraz doktoranci z ważną legitymacją doktoranta – 51% zniżki, 
  • seniorzy, którzy ukończyli 60 lat – 30% zniżki,
  • rodzic z Kartą Dużej Rodziny – 37%,
  • żołnierze – 78%,
  • emeryci i renciści – upoważnieni są do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37%,
  • osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji – 37% zniżki, 
  • dzieci i młodzież niepełnosprawna wraz z opiekunem – 78%.

Informacje o dostępnych zniżkach znajdziesz na stronie podczas rezerwowania biletu.

Korzystaj z porównywarek cen

Jeśli chcesz znaleźć tanie połączenie kolejowe, skorzystaj z porównywarek cen. Serwis EuroPodróże automatycznie przeszukuje oferty różnych przewoźników i prezentuje dostępne opcje. Zakupu biletu można dokonać przez stronę internetową, aplikację mobilną lub infolinię, która dodatkowo pomoże w rezerwacji biletów na podróże zagraniczne.

Dzięki opcji płatności odroczonych możesz wyruszyć w podróż, a za bilet zapłacić później. Dodatkowo 30 minut przed odjazdem otrzymasz przypomnienie z linkiem do szczegółów podróży. W przypadku zmiany planów serwis umożliwia szybkie i wygodne zwroty oraz wymianę biletów.

Ostateczna cena biletu jest zależna od wielu czynników. Z pewnością warto kupować jak najwcześniej, ale też być elastycznym, szczególnie w gorących okresach, takich jak ferie zimowe czy wakacje. Jeśli masz taką możliwość, wybierz połączenie od poniedziałku do czwartku – są one zdecydowanie mniej oblegane niż te weekendowe.

Dobre planowanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Im wcześniej zaplanujesz podróż, tym łatwiej będzie Ci znaleźć atrakcyjną ofertę.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.