Przepuklina kręgosłupa to jedno z najczęstszych schorzeń układu ruchu, które dotyka osoby w różnym wieku. Choroba rozwija się stopniowo, często niezauważalnie, a jej skutki mogą być bardzo uciążliwe. Jakie są podstawowe objawy, pozwalające rozpoznać przepuklinę kręgosłupa? Jak skutecznie zatrzymać jej rozwój? Co zrobić, gdy pojawi się ból kręgosłupa?
Co to jest przepuklina kręgosłupa?
Przepuklina kręgosłupa bardzo często nazywana jest „wypadnięciem dysku”. Nazwa jest jednak myląca, bo to zaawansowana postać choroby dysku międzykręgowego. Krążki międzykręgowe pełnią w organizmie funkcję amortyzatorów, zapewniając elastyczność i odporność kręgosłupa na obciążenia. Każdy krążek składa się z pierścienia włóknistego i galaretowatego jądra miażdżystego. W wyniku przeciążeń, nieprawidłowej postawy ciała czy braku aktywności fizycznej dochodzi do osłabienia struktury dysku. Początkowo występuje tzw. wypuklina, czyli lekkie wybrzuszenie, które w miarę postępu choroby może prowadzić do pęknięcia pierścienia włóknistego i przemieszczenia jądra miażdżystego na zewnątrz – powstaje przepuklina.
Objawy przepukliny kręgosłupa
Objawy przepukliny kręgosłupa zależą od lokalizacji i stopnia zaawansowania schorzenia. Najczęściej przepuklina dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest najbardziej narażony na przeciążenia. Pierwszym objawem, który świadczy, że występuje przepuklina odcinka lędźwiowego, jest ból pleców o różnej intensywności – od tępego po ostry i rwący, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Wraz z postępem choroby ból może promieniować na nogi, powodować ból w pośladkach, udach, łydkach, a nawet stopach. Jeżeli występuje przepuklina kręgosłupa szyjnego, objawy to ostry ból szyi, promieniujący do dłoni, sztywność karku. Przepuklina odcinka piersiowego objawia się z kolei bólem w klatce piersiowej i trudnościami z oddychaniem. Objawom choroby mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, takie jak drętwienie, mrowienie czy osłabienie mięśni. W bardziej zaawansowanych stanach ucisk na korzenie nerwowe powoduje objawy neurologiczne np. zaburzenia czucia w okolicach krocza, zawroty głowy, czy trudności w kontrolowaniu moczu lub stolca. Zjawisko to nazywane jest zespołem ogona końskiego i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa
Przepuklina kręgosłupa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Do jej powstania przyczyniają się m.in. długotrwałe przeciążenia oraz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążków międzykręgowych. Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia sprzyjają osłabieniu mięśni przykręgosłupowych i degeneracji dysków. Niewłaściwa postawa ciała, np. długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, a także nagłe skręty tułowia lub dźwiganie ciężkich przedmiotów, dodatkowo przyspieszają procesy degeneracyjne. Innym czynnikiem jest nadwaga, która zwiększa nacisk na kręgosłup i przyczynia się do szybszego zużywania się dysków międzykręgowych. Kolejną przyczyną przepukliny mogą być również czynniki genetyczne, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na tego typu schorzenia. W diagnostyce przepukliny kręgosłupa ważny jest czas, dlatego z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać. Aby potwierdzić chorobę, należy wykonać dokładną diagnostykę m.in. rezonans magnetyczny. Warto odwiedzić crsclinic i sprawdzić, jak pokonać ból.
Leczenie przepukliny kręgosłupa
Leczenie przepukliny kręgosłupa zależy od stopnia zaawansowania zmian i nasilenia objawów. W początkowej fazie choroby, gdy objawy są łagodne, zwykle stosuje się metody zachowawcze, które mają na celu złagodzenie bólu oraz poprawę funkcjonowania kręgosłupa. Podstawą leczenia zachowawczego jest rehabilitacja, w tym fizjoterapia i terapia manualna. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają na celu odciążenie mięśni kręgosłupa, stabilizację kręgosłupa, zmniejszenie obciążenie uszkodzonych dysków i przyspieszenie regeneracji stawów kręgosłupa. Terapia manualna, neuromobilizacja nerwów oraz masaże pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność struktur kręgosłupa. Gdy występuje nasilenie dolegliwości bólowych, stosuje się leczenie farmakologiczne, obejmujące leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli objawy nie ustępują, a stan pacjenta nie poprawia się, rozważa się zastosowanie nowoczesnych metod, takich jak kriolezja czy blokada zewnątrzoponowa. Są to mniej inwazyjne procedury, które pomagają złagodzić dolegliwości bez konieczności przeprowadzania operacji. Leczenie operacyjne jest ostatecznością i stosuje się je tylko wtedy, gdy inne metody zawodzą, a u pacjenta występują groźne objawy neurologiczne. W takim wypadku konieczne może być usunięcie fragmentu przepukliniowego dysku, który wywołuje ucisk na nerwy.
Przepuklina krążka międzykręgowego to poważne schorzenie, które może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta. Nie można go lekceważyć, bo nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, regularne ćwiczenia i zabiegi zlecone przez fizjoterapeutę. Należy znaleźć dobrego lekarza, który poprowadzi pacjenta i podpowie, jak dbać o prawidłową kondycję kręgosłupa.