Przełom w planowaniu przestrzennym Warszawy. Nowe zasady współpracy z inwestorami

fot. Pałac Kultury i Nauki Warszawa

Warszawa stawia na nowe rozwiązania w planowaniu przestrzennym. Dzięki Zintegrowanym Planom Inwestycyjnym (ZPI) stolica zyska nie tylko nowe osiedla, ale także szkoły, przedszkola, przychodnie, parki czy drogi – i to dzięki pomocy i na koszt inwestorów.

ZPI to nowa forma miejscowego planu zagospodarowania, którą może zainicjować prywatny inwestor. W zamian za zgodę na swoją inwestycję, zobowiązuje się do realizacji dodatkowych projektów służących mieszkańcom.

Mogą to być m.in. placówki oświatowe, tereny zielone czy nawet przekazanie części mieszkań na cele miejskie. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie we wrześniu 2023 roku.

Te działania mają sprawić, że nowe inwestycje będą bardziej spójne z potrzebami mieszkańców i mają zastąpić kontrowersyjną specustawę mieszkaniową w połowie 2026 roku, mówi wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.

Plan ogólny ułatwi i usprawni realizację inwestycji

Jednocześnie trwają prace nad planem ogólnym Warszawy – dokumentem, który już wkrótce zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Formalny start prac nad planem ogólnym nastąpił w lipcu 2024 roku. Wcześniej, we wrześniu 2023 roku, miasto zebrało niemal 40 tysięcy wniosków od mieszkańców, co pokazuje ogromne zainteresowanie warszawiaków przyszłością przestrzeni miejskiej. W sumie zgłoszono aż 64 tysiące postulatów.

Obecnie projekt planu ogólnego omawiany jest wewnętrznie ze wszystkimi dzielnicami. To dodatkowy, ale niezbędny etap, biorąc pod uwagę różnice każdej z dzielnic. Pod koniec sierpnia plan trafi do opiniowania przez zewnętrzne organy – a tych w Warszawie jest aż 80. Dopiero po ich uwagach projekt zostanie udostępniony mieszkańcom w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na konsultacje społeczne przyjdzie czas w listopadzie lub grudniu tego roku. Wtedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi i zapoznać się z wykazem rozpatrzonych wniosków. Warto dodać, że projekt skierowany do konsultacji będzie już uwzględniał uwagi zgłoszone na wcześniejszych etapach opiniowania i uzgodnień – może więc różnić się od pierwotnej wersji.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.