Auto dla 18 latka – do jakiej kwoty? Na co zwrócić uwagę?

fot. artykuł sponsorowany
  1. Czy auto dla 18 latka to dobry pomysł?
  2. Kluczowe kryteria dla osób kupujących pierwsze auto
  3. Prawo jazdy i co dalej – wybór auta dla młodego kierowcy
  4. Czy młody kierowca może liczyć na tanie ubezpieczenie?

Zdecydowanie trzeba unikać podejmowania pochopnych decyzji, ponieważ mogą one prowadzić do tego, że pierwsze auto stanie się jedynie niepotrzebnym problemem dla młodego kierowcy. Przykładem może być sytuacja, w której auto będzie wymagało ciągłych napraw, a te potrafią być bardzo kosztowne. Młody kierowca powinien więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia kogoś, kto zna się na samochodach. Dzięki temu kupując samochód, będzie można od razu wyłapać wiele ewentualnych usterek lub innych nieprawidłowości. Jeżeli zastanawiasz się, jaki powinien być pierwszy samochód dla młodych kierowców, ile pieniędzy trzeba wydać, aby można było znaleźć coś sensownego, a także czym należy się kierować podczas wyboru pierwszego samochodu, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Czy auto dla 18 latka to dobry pomysł?

Samochód dla młodego kierowcy może początkowo budzić wątpliwości rodziców, szczególnie jeżeli wciąż postrzegają oni 18-letniego człowieka jako swoje ukochane dziecko. Trzeba jednak mieć świadomość, że obecnie w tym wieku posiadanie auta jest dość popularne. O ile więc na drodze nie stoją względy finansowe, nie powinno się utrudniać takiego zakupu.

Młodzi kierowcy, którzy już w wieku 18 lat mają swoje auta, szybko zdobywają doświadczenie, które z pewnością przyda im się w późniejszym życiu. Dzięki temu nie będą się bały poruszać samodzielnie autem po dużych i ruchliwych miastach, z czym czasami problemy mają nawet starsze osoby, które po prostu spędziły za kółkiem za mało czasu.

Kluczowe kryteria dla osób kupujących pierwsze auto

Wybierając auto dla młodego kierowcy, zdecydowanie należy zrezygnować z kupowania nowego pojazdu. Nawet w sytuacji, gdy rodzina może sobie pozwolić na taki zakup, lepiej zacząć od używanego samochodu. Pozwoli to uniknąć nerwów związanych z zarysowaniem lakieru i kosztownymi usługami serwisowym. Wybór pierwszego samochodu warto natomiast zacząć od określenia, jakie kryteria będą odgrywały kluczową rolę. W tym celu można zainspirować się poniższą listą:

  • stan techniczny pojazdu – chociaż można znaleźć używane auta w doskonałym stanie technicznym, to czasami trafiają się oferty, których zdecydowanie nie należy brać pod uwagę. Staranne sprawdzenie stanu technicznego z zaufaną osobą, a najlepiej z pracownikiem stacji diagnostycznej powinno być więc traktowane jako jedna z najważniejszych rzeczy. W ten sposób można uniknąć nietrafionej decyzji zakupu, która z czasem mogłaby się okazać bardzo kosztowna.

  • realne zużycie paliwa – kolejną rzeczą jest to, ile tak naprawdę auto pali. Osiemnastolatek raczej nie będzie mógł sobie pozwolić na wydawanie dużych kwot na paliwo, dlatego świetnym wyborem są ekologiczne pojazdy o jak najmniejszym zużyciu paliwa. To natomiast przekłada się na mniejszą pojemność silnika, dzięki czemu będzie można skorzystać z atrakcyjnych cen ubezpieczenia pojazdu.

  • jakie są koszty związane z eksploatacją – niektóre marki słyną z tego, że jakiekolwiek naprawy wiążą się z ogromnymi kosztami. Zdecydowanie nie warto kupować takich samochodów dla młodych kierowców, bo dużo ważniejsze od wyglądu i designu auta powinna być na tym etapie życia ekonomia.

  • bezpieczeństwo kierowcy i przewożonych przez niego pasażerów – nie można również pomijać kwestii związanych z bezpieczeństwem, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości na temat stanu hamulców, opon lub innych kluczowych elementów, zawsze warto wybrać się na przegląd techniczny.

Są to oczywiście tylko przykładowe kryteria, ale dzięki nim łatwiej będzie znaleźć porządny samochód dla niedoświadczonego kierowcy. 

Prawo jazdy i co dalej – wybór auta dla młodego kierowcy

Jest wiele modeli wartych uwagi, które można polecić jako auto dla osiemnastolatka. Przykładem może być popularny i bardzo kompaktowy Ford Fiesta, który charakteryzuje się bardzo dobrą sterownością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Warto również zwrócić uwagę na Hondę Civic, która słynie z niezawodności, a zarazem ma sportowy charakter, co może być bardzo pożądane przez młode osoby. Więcej sprawdzonych propozycji na samochód do 10 tys. zł (lista na https://ubezpieczamy-auto.pl/samochod-do-10-tysiecy/) znajdziesz w zestawieniu. Z pewnością ułatwi to podjęcie decyzji związanej z tym, jakie auto wybrać dla kogoś, kto dopiero zdał prawo jazdy.

Czy młody kierowca może liczyć na tanie ubezpieczenie?

Auto dla 18 latka to nie tylko radość z posiadania własnego pojazdu, ale również obowiązki. Chodzi między innymi o regularne opłacanie obowiązkowego ubezpieczenia. Na szczęście najlepsze oferty można znaleźć w porównywarce https://ubezpieczamy-auto.pl/. Opłaca się skorzystać z tego narzędzia, bo różnice w cenach ubezpieczeń są naprawdę duże.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.