Wydarzyło się coś ważnego?

Bądź eko – zamień samochód na elektryczną hulajnogę!

fot. artykuł sponsorowany

Alternatywa dla pojazdów spalinowych

Dzisiejsze duże miasta są bardzo zanieczyszczone. Niestety problem ten dotyczy już coraz częściej również mniejszych miast, a nawet wsi. Dlatego im więcej osób wybierze alternatywne rozwiązanie zamiast samochodu spalinowego tym lepiej. W jaki sposób możesz dotrzeć do pracy czy szkoły, rezygnując z auta czy komunikacji miejskiej? Rozwiązań jest wiele. Najczęściej wybieramy spacer, klasyczny rower, a także elektryczną hulajnogę. Ten ostatni pojazd zyskuje coraz większą popularność i trudno się temu dziwić.

Wysokiej jakości pojazdy, takie jak np. hulajnoga Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Black, pozwalają nie tylko na łatwe pokonywanie sporych odległości, ale są przy tym zeroemisyjne. Zapewniają więc użytkownikom komfort jazdy, jednocześnie przyczyniając się do ochrony zasobów środowiska naturalnego.

A jeśli mam samochód elektryczny?

Jeżeli dojeżdżasz do pracy czy szkoły samochodem elektrycznym, oczywiście kwestie ekologiczne nie dotyczą cię bezpośrednio. Twoje auto nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, a jednak może pośrednio przyczyniać się do zwiększenia emisji spalin. W jaki sposób? Używając samochodu, po prostu zwiększasz uliczny ruch, a zatem wpływasz, choć jedynie pośrednio i w stosunkowo niewielkim stopniu, na ogólne zwiększenie śladu węglowego.

Dlatego jeśli mimo zdecydowanie ekologicznego auta możesz zrezygnować nawet z niego na rzecz innego środka lokomocji, rozważ takie rozwiązanie. Dodatkowym argumentem np. za elektryczną hulajnogą może być oszczędność czasu. Sprawdź, czy jadąc do celu hulajnogą, nie osiągniesz go zdecydowanie szybciej, niż próbując się dostać na miejsce samochodem.

Kiedy hulajnoga, a kiedy rower?

Hulajnoga elektryczna nie jest oczywiście jedyną alternatywą dla samochodu czy środków komunikacji miejskiej. Najczęściej wybieranym pojazdem zamiast auta jest wciąż rower. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze najczęściej rower mamy już i używamy choćby rekreacyjnie. A po drugie – możemy połączyć dojazd do pracy czy szkoły z treningiem. Ta ostatnia opcja, choć rzeczywiście wartościowa, jest jednak możliwa do zrealizowania tylko wówczas, jeśli po przyjeździe na miejsce możemy się umyć i przebrać. Jeśli nie ma takiej opcji, staramy się, żeby droga nie była dla nas męcząca, a wówczas funkcja sportowa jazdy na rowerze w zasadzie odpada.

Wybierając hulajnogę elektryczną, zyskujemy pojazd, na którym jazda nas nie męczy, a przy tym możemy pokonać dość duże dystanse względnie szybko. Dodatkowym atutem hulajnogi są jej niewielkie wymiary po złożeniu. Da się ją zabrać ze sobą do biura, albo do szkolnej szatni. Rower zajmuje jednak dużo więcej miejsca i wymaga odpowiedniej infrastruktury – dobrze zabezpieczonych miejsc do parkowania.

Jak wybrać dobrą hulajnogę elektryczną? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając hulajnogę elektryczną pierwszym parametrem, na który zwracamy uwagę, jest jej zasięg na jednym ładowaniu. To słuszne podejście. Na szczęście obecnie produkowane hulajnogi zwykle pozwalają na pokonanie przy pełnym ogniwie co najmniej dystans 20 km. Oczywiście decydując się na zakup hulajnogi zasilanej prądem, musimy przyjrzeć się jej bardziej wnikliwie. Kupując pojazd zwróć uwagę na:

  • ograniczenie prędkości do 20 km/h – ograniczenie to jest konieczne i wynika z obowiązujących przepisów, a nie z możliwości technicznych hulajnóg;
  • możliwość zablokowania pojazdu, najlepiej z poziomu aplikacji;
  • odzyskiwanie energii z hamowania;
  • odpowiednie zabezpieczenia prądowe;
  • wagę hulajnogi – lżejszą łatwiej przenieść;
  • nieskomplikowany sposób składania – pojazd, który składa się łatwo, szybciej zapakujesz do bagażnika i chętniej zabierzesz ze sobą, kiedy trzeba przechować go w biurze czy szkolnej szatni.

Warto podkreślić, że hulajnoga elektryczna nie wymaga uprawnień do jej użytkowania, a nauka poruszania się za jej pomocą zajmuje zaledwie kilka minut.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.