Związkowcy z NSZZ „Solidarność” apelują o wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Ich zdaniem taka zmiana mogłaby pozytywnie wpłynąć na demografię w Polsce poprzez poprawę równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.
Obecnie pracownicy w Polsce mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu w zależności od stażu pracy.
Polacy są pracusiami
Według Eurostatu Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Pracują średnio 40,5 godziny tygodniowo, podczas gdy średnia unijna wynosi 37,5 godziny.
Przestarzałe przepisy
Obecne przepisy dotyczące urlopu pochodzą z lat 70. XX wieku i nie przystają do dzisiejszych realiów. Mimo zmian gospodarczych i ustrojowych w Polsce liczba dni urlopu wypoczynkowego nie została zwiększona. Zdaniem związkowców dłuższy urlop mógłby sprzyjać wzrostowi dzietności z uwagi na lepsze zrównoważenie pracy z życiem prywatnym.
Związkowcy podkreślają, że poprawa dzietności wymaga kompleksowych rozwiązań, a nie tylko świadczeń finansowych. Dane GUS-u wskazują na systematyczny spadek liczby urodzeń, co wymaga szerszego podejścia, w tym – zdaniem związkowców – wydłużenia urlopu wypoczynkowego.
Poparcie dla innych form wsparcia rodzin
Kilka lat temu związkowcy zgłosili już podobny postulat, a teraz przypominają go, powołując się na rządowe programy wsparcia, takie jak „Aktywny Rodzic” i planowane „babciowe”.
Związek postuluje również prawo do wypoczynku dla osób prowadzących własne firmy w celu poprawienia jakości życia przedsiębiorców. Obecnie intensywnie trwa debata na temat czterodniowego tygodnia pracy, który podobnie jak wydłużenie urlopu, miałby poprawić work-life balance.
Postulat Solidarności trafił już do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Tam będzie analizowany pod kątem możliwości wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących urlopu wypoczynkowego.