W 13 szkołach trwa cykl spotkań z młodzieżą, która mają uświadomić młodym ludziom, jak destrukcyjny jest hejt. Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych z Bemowa, oglądają film „Mówimy stop hejtowi”.
Troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to nasz priorytet. Wiemy jak ważnym elementem dobrego samopoczucia dziewcząt i chłopców jest kontakt z rówieśnikami, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Żniwo, jakie zbiera obecnie mowa nienawiści i hejt jest przerażające, dlatego inicjatywy, zwłaszcza z udziałem młodzieży są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że uczniowie z naszych szkół tak mocno zaangażowali się w stworzenie materiału filmowego o przemocy i jej skutkach, i dla ofiary i dla hejtera – powiedziała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska w czasie spotkania dla uczniów w szkole podstawowej przy ul. Górczewskiej 201.
W dobie nieograniczonego dostępu do mediów niezwykle ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, uświadamianie im, w jaki sposób należy reagować na hejt oraz gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc, gdy oni sami lub ich bliscy są ofiarami hejtu – mówił obecny na spotkaniu Piotr Kobierski, wiceburmistrz Bemowa.
W kampanii przeciw hejtowi biorą udział: aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki „Prawo Marcina”.
Moja historia mówi o tym, że poszukiwanie pomocy i wsparcia działa. W trakcie spotkań w szkole stałam przed uczniami i uczennicami, rozmawiałam, dzieliłam się swoim doświadczeniem. Dzięki skorzystaniu z pomocy przetrwałam. To była najlepsza decyzja i moja wielka siła, bo prośba o wsparcie to siła, nie słabość – tak Maja Staśko opowiada o swojej walce z hejtem podczas spotkań z młodzieżą.
Z kolei Marcin Kruszewski, uświadamia młodzież jakie konsekwencje prawne mogą spotkać hejtera. Zarówno polski system prawa karnego, jak i cywilistyczny system ochrony dóbr osobistych, dają możliwość obrony przed krzywdą ze strony hejtera. Spotkania z młodymi widzami oraz ich opiekunami pozwalają utrwalić wzorzec świadomości prawnej od najmłodszych lat. Warsztaty, które razem realizujemy pozwalają kompleksowo omówić zjawisko hejtu, począwszy od zagadnień prawnych, a na psychologicznych skończywszy – mówi.
W ramach kampanii odbywa się łącznie 13 spotkań w bemowskich szkołach. Podczas nich uczniowie mogą także porozmawiać z psychoterapeutką Katarzyną Olobry-Księżak, dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 20 na Bemowie. Zależy mi na uwrażliwieniu słuchaczy oraz uświadomieniu im negatywnych skutków tego zjawiska. Wspólnie z młodzieżą zastanawiamy się, czym jest hejt, kim jest hejter, jak hejt wpływa na nasze życie, jakie są jego konsekwencje emocjonalne – mówi psychoterapuetka.
Z kolei Anna Fiszer-Nowacka, dyrektorka biblioteki publicznej na Bemowie dodaje, że zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże, również w innych dzielnicach: – Chcemy również uświadamiać rodziców, dlatego na forum Rad Rodziców zaprezentujemy kompleksowo materiał o zjawisku hejtu i mowy nienawiści wśród młodzieży.