Bohaterka Powstania Warszawskiego umarła w wieku 93 lat

fot. Twitter

Jadwiga Chruściel przyszła na świat 25 czerwca 1928 roku. W jej rodzinnym domu wiele mówiło się o patriotycznych wartościach i od dziecka wpajano jej miłość do ojczyzny. Jej ojciec był weteranem pierwszej wojny światowej, podczas której służył w armii austriackiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Antoni Chruściel był częścią Wojska Polskiego. Gdy wybuchła II wojna światowa był już doświadczonym oficerem. Uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku, a następnie trafił do obozu jenieckiego, z którego został zwolniony w październiku tego samego roku. Gdy tylko wyszedł na wolność, rozpoczął działalność w konspiracji. Wówczas został szefem sztabu, a następnie w 1941 roku został wyznaczony na Komendanta Okręgu Warszawa-Miasto Związku Walki Zbrojnej.

– Mój ojciec zawsze mówił i ja to będę pamiętać, i każdemu będę powtarzać – „ja swoje zrobiłem”. Uważał, że tyle ile mógł, czego się podjął, tyle zrobił i to mu wystarczało. Dla mojego ojca to był obowiązek — mówiła Chruściel w 2018 roku.

Gdy wybuchła wojna Jadwiga Chruściel miała zaledwie 11 lat, mimo to kilka lat później wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Służyła wówczas jako łączniczka sztabu I Obwodu AK „Radwan” w Śródmieściu. Miała wtedy 16 lat, co czyni ją jedną z najmłodszych uczestniczek walk. Po powstaniu bohaterka trafiła do obozu jenieckiego Stalag XI B Fallingbostel, a następnie do Oflagu IX C Molsdorf. Po wyzwoleniu przez armię amerykańską Jadwiga trafiła do Pomocniczej Morskiej Służby Kobiet. W późniejszym czasie zamieszkała w Londynie, gdzie zajmowała się prowadzeniem drużyny wędrowniczek Jantar, a następnie została Hufcową Hufca „Bałtyk”. 

Jedna z najmłodszych uczestniczek Powstania Warszawskiego 

W 1956 roku przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych wraz z ojcem. Tam kontynuowała działalność harcerską. Opublikowała także kilka podręczników poruszających tę tematykę. W jej dorobku znajdują się takie tytuły, jak: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”. Kilka lat temu Jadwiga Chruściel powróciła z emigracji do Polski. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.