Cesarskie cięcie – co to takiego? Jak wygląda?
Cięcie cesarskie to operacja, w trakcie której lekarz nacina aż 5 warstw tkanek – skórę, tkankę podskórną, powięź mięśni prostych brzucha, włókna mięśni brzucha oraz otrzewną – aby dostać się do macicy i wydobyć z niej dziecko. Zabieg przeprowadza doświadczony ginekolog położnik najczęściej w asyście drugiego lekarza, asystentów i instrumentariuszy. Przed wykonaniem zabiegu pacjentka jest znieczulana – preferowana metoda to znieczulenie regionalne, podpajęczynówkowe, ale w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne.
Samo wydobycie dziecka trwa ok. 10 minut. Tuż po przyjściu maluszka na świat personel przykłada jego twarz do twarzy mamy – z oczywistych względów nie można położyć dziecka na brzuchu, jak to ma miejsce po porodzie naturalnym. Tuż obok zespołu operującego pacjentkę czekają lekarz neonatolog i położne, które mierzą i ważą noworodka, a także oceniają stan jego zdrowia, przyznając punkty w skali Apgar (1–10). Operacja kończy się założeniem szwów, po czym świeżo upieczona mama jest przewożona na salę pooperacyjną, gdzie spędza ok. 6 godzin przed pierwszą próbą pionizacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, noworodek może być wtedy razem z mamą.
Jakie są wskazania do cięcia cesarskiego?
Cięcie cesarskie często wykonuje się ze wskazań nagłych, czyli kończy próbę porodu naturalnego, który przebiega nieprawidłowo, nie postępuje lub niesie za sobą zagrożenie dla dziecka i mamy. Nagłe cesarskie cięcie trzeba wykonać również w przypadku nieprawidłowego zapisu KTG, gdy tętno dziecka zaczyna zanikać.
Wiele przyszłych mam otrzymuje kwalifikację do planowego cięcia cesarskiego ze wskazań medycznych takich jak:
· wysoka waga dziecka;
· nieprawidłowe ułożenie dziecka;
· co najmniej dwa wcześniejsze cięcia cesarskie;
· ciąża bliźniacza;
· choroby serca;
· niektóre choroby oczu;
· choroby kręgosłupa;
· tokofobia, czyli udokumentowany przez lekarza psychiatrę lęk przed porodem naturalnym.
Chcesz się dowiedzieć, jak przygotować się do cięcia cesarskiego? Przeczytaj: https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/jak-wyglada-cesarskie-ciecie-przygotowania-wskazania-przebieg/.
O czym pamiętać po cięciu cesarskim?
Po cięciu cesarskim trzeba przede wszystkim odpowiednio pielęgnować ranę – przemywać ją, wietrzyć i dezynfekować. Po ściągnięciu szwów warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby jak najszybciej rozpocząć mobilizację blizny i wesprzeć proces regeneracyjny tkanek i mięśni. Oprócz tego pamiętaj, że:
· cięcie cesarskie to poważna operacja, po której świeżo upieczona mama powinna się oszczędzać;
· połóg po cięciu cesarskim wygląda tak samo jak po porodzie naturalnym;
· karmienie piersią po cięciu cesarskim może być nieco trudniejsze niż po porodzie naturalnym, jednak doświadczona doradczyni laktacyjna pomoże przezwyciężyć trudności.
MATERIAŁ SPONSOROWANY