Chodniki i tarasy przy placu Hallera są niebezpieczne. Obiecany remont utknął w urzędniczym zawieszeniu

fot. Radio Kolor

Mieszkańcy Pragi-Północ nadal czekają na obiecany remont chodników i tarasów przy placu Hallera, pomimo że w budżecie obywatelskim na rok 2022 wygrały aż dwie propozycje dotyczące tego miejsca. Mieszkańcy, pytani przez reportera Radia Kolor, zwracali uwagę na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się ze złym stanem technicznym chodników i tarasów. 

Powinny być wyremontowane, ja bardzo często schodzę z psem i się przewracam — powiedziała jedna z mieszkanek. 

Okropnie jest, jak wózkiem jeżdżę to jest okropnie, przewala mi się, mogliby to zreperować — dodała druga. 

Centrum Lokalne plac Hallera

W 2016 roku odbyły się konsultacje dotyczące Centrum Lokalnego Plac Hallera. Projekt miał sprawić, że to uwielbiane przez mieszkańców miejsce stałoby się dla nich jeszcze przyjaźniejsze i bardziej kompleksowo odpowiadałoby na potrzeby lokalnej społeczności. Niedługo po konsultacjach lokale wokół placu zostały odremontowane i zaczęły zapełniać się najemcami. Tamten etap zakończył się sukcesem. 

Po tym czasie okazało się tak naprawdę, że projekt nie ma gospodarza, nikt nie pilnuje jego realizacji i kolejne etapy, które miały polegać m.in. na remoncie tarasów otaczających plac, przy pierzejach budynków, nie są realizowane. Niestety doszło do tego, że mieszkańcy się zniecierpliwi i zaczęli brać sprawy w swoje ręce, i zgłaszać po kolei różne projekty do budżetu obywatelskiego, żeby ta koncepcja centrum lokalnego zaczęła być realizowana, pomimo tej niemocy urzędniczej — dodała Wanda Grudzień podczas rozmowy z reporterem Radia Kolor Janem Kielakiem. 

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

Na ten rok mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego dwa projekty, które dotyczą remontów chodników i rozpłytowań przy placu Hallera. Pierwszy z nich to „Bezpieczne i zielony ulice Warszawy III” dotyczy on poprawy bezpieczeństwa niechronionych dróg oraz zazieleniania przestrzeni w pasie drogowym na ulicach Pragi-Południe, Pragi-Północ, Rembertowa i Wawra. Jeden z punktów projektu dotyczył placu Hallera. Zakładał on rozpłytowanie betonowych nawierzchni w narożnikach skrzyżowań w obrębie placu i założenie trawników w ich miejsce.

Drugi z projektów zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy nosi tytuł „Bezpieczny i przyjazny Pl. Hallera — remont ciągów pieszych (m.in. schodów, podjazdów, barierek, pochylni itp.) z rekultywacją trawników”. Jak wskazuje sama nazwa, dotyczy on przeprowadzenia remontów  chodników wzdłuż budynków Hallera 4,6,8. 

Mówimy tak naprawdę o 2 projektach, jeden to plac ogólnomiejski, którego elementem jest rozpłytowanie części chodników w narożnikach skrzyżowań na placu Hallera. Mówimy o około 200 metrów kwadratowych powierzchni. Tym projektem zajmuje się ZDM. […] Drugi projekt, który realizuje ZGN z Pragi-Północ dotyczy remontu chodników po części parzystych numerów strony placu. Chodziło głównie o remont tarasów, które są bardzo niebezpieczne, często dochodziło tam do wypadków z udziałem osób starszych ze względu na wyrwy i brakujące płyty — powiedziała Wanda Grudzień.

Projekty utknęły w urzędniczym zawieszeniu

Remont chodników i tarasów nadal się nie zaczął. Zapytaliśmy urzędników ZGN-u i ZDM-u o te projekty, nie otrzymaliśmy jednak jeszcze odpowiedzi. 

Te dwa projekty dotyczące remontów chodników i rozpłytowań, niestety utknęły zupełnie w takim urzędniczym zawieszeniu i kompletnie nie wiadomo, co się z nimi dzieje. […] Kompletnie nie wiadomo, czy tak naprawdę uda się zrealizować jakiekolwiek prace — powiedziała Wanda Grudzień. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.