Cmentarz Północny w Warszawie jest jedną z największych polskich nekropolii, która wielkością i infrastrukturą dorównuje największym europejskim cmentarzom. Ile osób pochowanych jest na Cmentarzu na Wólce Węglowej? Jak dojechać do tego cmentarza? Oto praktyczne informacje, z którymi warto zapoznać się przed odwiedzeniem jednego z głównych miejsc spoczynku mieszkańców stolicy.
Cmentarz Północny – historia i dane statystyczne
Początki największej warszawskiej nekropolii sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to władze stolicy zostały postawione przed koniecznością budowy nowego cmentarza. Jak nie trudno się domyślić, głównym zadaniem było zapewnienie godnego miejsca pochówków dla mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości. Na lokalizację nowej nekropolii wybrano teren Wólki Węglowej, która na początku lat 50. została włączona w administracyjny obszar Warszawy.
Cmentarz został udostępniony już w 1973 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dziś. Jego obecna powierzchnia obejmuje obszar 143 hektarów. Infrastruktura cmentarza była stopniowo rozbudowywana wraz z upływem lat, a jednym z najbardziej widocznych elementów rozwoju nekropolii jest powstała w 1997 roku jedyna spopielarnia zwłok na terenie Warszawy. W późniejszych latach na terenie Cmentarza Północnego pojawiły się kolumbaria dla urn, a nawet specjalnie zabudowywane, nadziemne katakumby dla zwłok.
Współcześnie obszar cmentarza podzielony jest na 9 głównych stref, które nazywane są kwaterami głównymi oznaczanymi literami. Każda strefa zbudowana jest natomiast z kwater pomniejszych w których udostępniono miejsce na kilkadziesiąt grobów. Nekropolia jest bardzo dobrze rozbudowana pod względem infrastruktury drogowej. Każda kwatera poprzecinana jest drogami i mniejszymi alejami, których łączną długość szacuje się na około 200 kilometrów.
Znane osoby pochowane na Cmentarzu Północnym
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie jest miejscem spoczynku wielu znamienitych osobistości, które w trakcie swojego życia były związane ze stolicą. Na terenie nekropolii tej pochowani zostali między innymi Jan Himilsbach, Bogdan Składanek, Edward Stachura, Hubert Wagner oraz Tadeusz Żeromski. Obszar cmentarza obejmuje również trzy miejsca pochówku o charakterze zbiorowym, do których zalicza się mogiły ofiar katastrof lotniczych w Lesie Kabackim i na Okęciu, a także kwaterę wojenną żołnierzy niemieckich.
Dojazd na Cmentarz Wólka Węglowa
Na teren nekropolii można dostać się transportem zbiorowym, a dokładniej autobusami miejskimi, które zatrzymują się na przystankach oznaczonych nazwami poszczególnych bram wejściowych cmentarza. Są to między innymi linie 181, 303, 409, 701 oraz 110. Osoby zmotoryzowane mają również możliwość skorzystania z okolicznych parkingów lub bezpośredniego wjazdu na teren cmentarza, co jest możliwe po uzyskaniu płatnej (16 złotych) przepustki w kancelarii cmentarza lub w specjalnym biletomacie. Warto pamiętać o tym, że szczegółowe wskazówki dojazdu na cmentarz udzieli również wybrany zakład pogrzebowy w Warszawie, z którego usług zdecydują się państwo skorzystać.
Jak znaleźć grób bliskich na Cmentarzu Północnym?
Często spotykanym problemem jest kwestia odnalezienia grobu bliskich osób, które są pochowane na terenie nekropolii. Sporym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z wyszukiwarki na oficjalnej stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, która pozwala uzyskać dokładną lokalizację grobowca po podaniu podstawowych danych poszukiwanej osoby zmarłej. Alternatywną opcją jest również wybranie funkcji mapy i manualne odszukanie kwatery, rzędu a następnie konkretnego grobu. Wówczas również możliwe będzie uzyskanie informacji o zmarłych, którzy spoczywają w miejscu wskazanym przez kursor myszy.
Zakład Pogrzebowy Cmentarz Północny
Organizacja pochówku to spory problem logistyczny, ale także emocjonalny. Głównie z tych powodów kluczową rolę w podołaniu temu wyzwaniu odgrywa jakość i zakres usług świadczonych przez domy pogrzebowe. W zależności od wybranej oferty istnieje bowiem możliwość skorzystania z tradycyjnej formy pochówku, ale także kremacji zwłok. Poszczególne zakłady pogrzebowe w Warszawie różnią się oferowanym przez siebie zakresem usług, ceną a także ich jakością. Oprócz standardowych usług takich jak odbiór i przygotowanie ciała zmarłego profesjonalny zakład pogrzebowy zaoferuje także usługę elektronicznej klepsydry. Jest to nowoczesna alternatywa dla papierowej wersji, na której bliscy i rodzina zmarłego znajdą podstawowe informacje o zmarłym, a także będą mogli złożyć kondolencje w formie elektronicznej.
Rodzina udająca się do zakładu pogrzebowego organizującego pogrzeby na Cmentarzu Północnym musi ustalić kluczowe kwestie związane z samym pochówkiem. Dobry kontakt z firmą, a także nić porozumienia z pracującymi tam osobami, pozwala na zorganizowanie pięknej i godnej uroczystości pogrzebowej. Wybierając zakład pogrzebowy w Warszawie warto zwrócić uwagę na możliwość realnego wpływu na przebieg całej uroczystości, charakteru wykonywanych przez daną firmę usług, a także niezbędnych do poniesienia kosztów. Przecież to od tych ustaleń zależeć będzie forma ostatniego pożegnania, które jest niejako uhonorowaniem całego życia zmarłej osoby.