Co musisz wiedzieć o pompach ciepła?

fot. artykuł sponsorowany

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera ciepło z jednej lokalizacji i dostarcza je do innej. Działa jak klimatyzator, ale w odwrotnej kolejności: Zimą pompa ciepła wydobywa ciepło z powietrza zewnętrznego, które jest następnie rozprowadzane wewnątrz domu za pomocą kanałów lub jednostek baseboardowych. W lecie działa odwrotnie – wyciąga gorące powietrze z domu i zwraca schłodzone powietrze na zewnątrz.

Pompy ciepła są bardziej energooszczędne niż standardowe piece lub klimatyzatory, ponieważ nie zużywają dużo energii elektrycznej. Mogą one również zmniejszyć ogólne koszty, zużywając mniej paliwa niż inne systemy grzewcze (takie jak piece gazowe lub olejowe).

Jakiej wielkości pompy ciepła potrzebuję?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia domu lub firmy. Jeśli masz mniejszą przestrzeń, jak dom jednorodzinny lub mały budynek biurowy, to prawdopodobnie będziesz chciał mniejszą jednostkę.

Można również rozważyć system strefowy, który pozwala podzielić przestrzeń na wiele stref i kontrolować je niezależnie od siebie. Na przykład, jeśli masz pusty pokój, który musi być ogrzewany oprócz podstawowej powierzchni mieszkalnej, a następnie system strefowy pozwoli na to bez konieczności zakupu innego całego systemu tylko dla jednego pokoju.

Następną rzeczą do rozważenia jest to, jaki rodzaj systemu grzewczego masz obecnie zainstalowany, to pomoże określić, ile mocy AC / pompa ciepła będzie potrzebować od firmy użyteczności publicznej lub źródła generatora.

Jakie są jej zalety?

Główną zaletą pompy ciepła jest to, że jest ona bardziej wydajna niż system konwencjonalny. Oznacza to mniejsze zużycie energii i niższe rachunki dla Ciebie.

Pompy ciepła mogą również zapewnić dodatkowe ogrzewanie, co oznacza, że mogą być używane do ogrzewania domu, jak również do chłodzenia go. Jeśli mieszkasz w obszarze, który dostaje bardzo zimne zimy, lub mają duże lub draftu domu, może to być świetny sposób, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunku za ogrzewanie.

Oprócz tego, że są bardziej energooszczędne niż normalne systemy, są również znacznie cichsze! Pompy ciepła są tak ciche, że niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że działają, gdy są włączone.

Jeśli jesteś zainteresowany pompami ciepła warto odwiedzić stronę pompyciepła.pl gdzie znajdziesz najlepsze rozwiązania do swojego domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Najczęstszą formą pompy ciepła jest powietrzna pompa ciepła, która wykorzystuje sprężarkę do cyrkulacji czynnika chłodniczego przez wężownicę wewnętrzną i zewnętrzną. Czynnik chłodniczy zmienia fazę (odparowuje i skrapla się), aby absorbować i uwalniać ciepło. Innymi słowy, absorbuje on ciepło z wnętrza domu (lub firmy), a następnie dostarcza je na zewnątrz.

Istnieją trzy główne typy pomp ciepła wykorzystujących źródło powietrza:

  • Chłodzone powietrzem
  • Chłodzone wodą
  • Geotermalne

Podsumowanie

Niezależnie od tego, co sądzisz o ogrzewaniu zewnętrznym, pompy ciepła są z pewnością warte przyjrzenia się. Są one tańsze, bardziej wydajne i tańsze w utrzymaniu niż centralne ogrzewanie. A jeśli nigdy nie miał jeden przed, lub miał problemy z przeszłości tych, które posiadał, może to być czas, aby dać im kolejny strzał. Nowa generacja pomp ciepła wchodzi na rynek dzisiaj, że pokonuje wiele problemów w przeszłości, aby zapewnić znacznie lepsze doświadczenie dla właścicieli domów. Pamiętaj o tym, gdy jesteś zakupy wokół dla nowego systemu, a nie tylko założyć, że są one wszystkie takie same i nie można ufać, gdy są one uruchomione.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.