Co należy wiedzieć o zapaleniu spojówek?

fot. artykuł sponsorowany

Nie lekceważ zapalenia spojówek

Bez dwóch zdań zapalanie spojówek jest chorobą, której nie wolno nam w żadnym wypadku bagatelizować. Gdy objawy, które towarzyszą temu zapaleniu nie mijają i stają się coraz bardziej dokuczliwe, to niezwłocznie powinniśmy się umówić na wizytę u okulisty. W większości wypadków jest to wręcz obowiązkowe.

Jak zapalenie spojówek jest leczone? Zawsze jest to zależne od konkretnego rodzaju zapalenia. Gdy doszło u nas do bakteryjnego zapalania, to dolegliwość jest leczona przy użyciu kropli do oczu, które mają bardzo szerokie działanie. Należy także używać tak zwanych sztucznych łez, aby oczy zostały nawilżone.

W przypadku zapalenia alergicznego jest konieczne podanie leków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach także odczulenia. Możemy jeszcze nabawić się zapalenia spojówek grzybiczego. W takiej sytuacji konieczne jest użycie maści przeciwgrzybiczych lub też specjalnych kropli.

Czy zapalenie spojówek można przeczekać? W żadnym wypadku. Osoby, które w ten sposób myślą są w ogromnym błędzie. Bagatelizowanie objawów doprowadzić może do naprawdę poważnych problemów z oczami.

Czy na zapalenie spojówek pomagają domowe sposoby leczenia?

Domowymi sposobami na pewno można zapalenie spojówek złagodzić, ale nie możemy go wyleczyć. Gdy nasze oczy są zaczerwienione oraz obrzęknięte, to idealnie się sprawdzą okłady z lodu. Można użyć także specjalnych maseczek, które wcześniej się chłodzi w zamrażalce.

Nasze babcie od zawsze polecały na zapalenie spojówek ziele świetlika, a dokładniej napary z niego wykonane. Aby nie podrażniać swoich oczu, należy zrezygnować z makijażu. Także odpuśćmy sobie basen. Pomocne na okres leczenia będą okulary przeciwsłoneczne. Aby uniknąć zapalenia spojówek, to podstawą jest zadbanie o higienę oczu. Na pewno najbardziej istotne jest mycie regularne rąk. Nie dotykajmy swoich oczu. Pamiętajmy także o tym, aby nie pożyczać w żadnym wypadku soczewek kontaktowych oraz kosmetyków do makijażu. Jest to pierwszy krok, aby zapalenia spojówek bakteryjnego się nabawić.

W jakiej sytuacji powinniśmy się zwrócić do lekarza?

Na pewno bardzo poważnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem okulistą jest mechaniczny uraz oka. Do lekarza zgłośmy się, gdy występują u nas takie objawy jak: twarde oko, silny światłowstręt, silny ból oka, utrata ostrości widzenia, wymioty, czy też nudności.

Gdy zapaleniu spojówek nie towarzyszą powyższe objawy, to najpewniej choroba naszych spojówek będzie miała przebieg łagodny. Wszelkie dolegliwości ustąpią w ciągu tygodnia, czy też dwóch tygodni. Na pewno wyjątkiem jest zapalenie alergiczne spojówek. Takie zapalenie spojówek trwa o wiele, wiele dłużej. Wirusowe oraz bakteryjne zapalenie spojówek przechodzi stopniowo samo. Jednak, gdy podejmiemy stosownego leczenia, to okres występowania objawów można skrócić i to znacznie. Skoro swój komfort można polepszyć, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić, prawda?

Na pewno w przypadku zapalenia spojówek u dzieci, to jest najbardziej istotne. Nie należy w przypadku dzieci zbytnio przeciągać momentu, w którym udamy się do lekarza. Na pewno piekące, zaczerwienione, a do tego bolące oczy pogarszają samopoczucie dzieci. Dzieci często oczy pocierają i tylko nasilają wszelkie dolegliwości. Leczenie pozwoli na złagodzenie objawów, a także skrócenie czasu trwania choroby.

Pamiętajmy, że gdy tylko objawy związane z zapaleniem spojówek nie ustępują po kilku dniach, czy też w momencie nasilenia dolegliwości, należy się skontaktować z lekarzem okulistą.

Jak zapisać się do okulisty?

Wiemy doskonale, że zapaleniem spojówek zajmuje się lekarz od oczu, a więc okulista. Nie wszyscy są pod stałą opieką okulisty. Raczej dotyczy to osób, które mają przewlekłe choroby oczu. Polacy mają to do siebie, że nie badają się zbyt często. Niektórzy w ogóle nie chodzą do lekarzy specjalistów. Zatem gdy dochodzi do konieczności udania się do okulisty, to kompletnie nie wiemy gdzie się zgłosić.

Na pewno mamy dwie możliwości. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego należy się nam darmowa wizyta u okulisty oraz leczenie. Jednak pamiętajmy, że w razie chęci skorzystania z darmowej wizyty, musimy posiadać fizyczne lub internetowe skierowanie do specjalisty. Takowe skierowanie wypisuje oczywiście lekarz rodzinny.

Gdy nie mamy ochoty na dopełnienie całej tej procedury, to śmiało, możemy skorzystać z możliwości drugiej. Cóż to za możliwość? Jest to oczywiście wizyta prywatna u okulisty. Za taką wizytę musimy zapłacić, ale otrzymamy pomoc niezwykle szybko. W tej chwili tylko i wyłącznie to się dla nas liczy. Nawet polepszenie krótkotrwałe swojego komfortu jest warte poświęcenia.

Na wizytę prywatną możemy się zapisać stacjonarnie, przez telefon, czy też przez kalendarz internetowy. Będziemy zdziwieni, ponieważ termin będzie naprawdę bliski. Niemiło będziemy rozczarowani w momencie, w którym jednak zdecydowaliśmy się na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czasami termin jest tak odległy, że wygląda to naprawdę przerażająco. Niekiedy nie pozostaje nam nic innego, jak zapisanie się na wizytę prywatną. Zacznijmy zatem działać i zapiszmy się możliwie najszybciej do okulisty.

Z oczami nie ma przelewek. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które poza zapaleniem spojówek, zmagają się również z innymi chorobami oczu. Nie da się ukryć, że tak właśnie jest. Wiadomo, że zapalenie spojówek może mieć poważne konsekwencje dla innych chorób oczu. Na pewno wpływa na nie negatywnie, a więc należy zachować ostrożność. W takiej sytuacji od razu należy udać się do lekarza okulisty. Jest to o tyle łatwiejsze, ponieważ jesteśmy już pod opieką własnego okulisty i nie musimy żadnego specjalisty poszukiwać.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.