Co warto wiedzieć o zasiłku pielęgnacyjnym na 2024? 

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń, które przysługują osobom z niepełnosprawnościami. Jakie są aktualne stawki, jeśli chodzi o to świadczenie? Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego? Przeczytaj. 

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Komu jest przyznawany? 

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym, które przyznawane jest w celu częściowego pokrycia opieki nad osobą z niepełnosprawnościami. Z jego pomocą można zakupić np. potrzebne leki, żywność i akcesoria. W zależności od miejsca zamieszkania przyznawaniem świadczenia zajmuje się MOPS lub GOPS. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na podstawie cen usług i towarów, patrząc na poziom wydatków domowych. Od 2019 roku stawka nie zmieniła się, więc zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł. Najbliższa weryfikacja stawki świadczenia przypada na 2024, a więc na bieżący rok. Dokładna data nie jest jeszcze znana. 

Komu przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny? Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, czyli osoby powyżej 75 lat, niepełnosprawne dzieci, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby powyżej 16 lat z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność ta powstała do ukończenia 21. roku życia. 

Zasiłek nie przysługuje, jeśli np. dana osoba uprawniona jest do dodatku pielęgnacyjnego lub umieszczona została w instytucji zapewniającej jej bezpłatne utrzymanie całodobowe. Zasiłek nie będzie przysługiwał również w sytuacji, gdy członek rodziny otrzymuje świadczenie zagraniczne na pokrycie kosztów związanych z opieką nad osobą z niepełnosprawnościami. 

Prawo do zasiłku – na jak długo przysługuje? 

Ludzie często mylą dodatek pielęgnacyjny z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Tymczasem to dwa różne świadczenia. Zasiłek wypłaca gmina, a dodatek ZUS. Mając zasiłek i znajdując się w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub opiekuńczo-leczniczym więcej niż 14 dni w miesiącu, nie dostaniemy dodatku pielęgnacyjnego. Świadczenie to przysługuje wyłącznie osobom uprawnionym do renty lub emerytury, ale tylko, gdy skończą 75 lat lub zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia. W tym miejscu warto sprawdzić również pit-0 dla emerytów, czyli bardzo pomocną ulgę dla seniorów. 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom z niepełnosprawnościami niezależnie od dochodu rodziny. Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Złożyć można go w ośrodku pomocy społecznej lub jednostce organizacyjnej gminy. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia (lub inny dokument potwierdzający wiek), a także orzeczenie o niepełnosprawności (ze wskazaniem daty jej powstania). 

Na jak długo przysługuje prawo do zasiłku? Otóż na czas nieokreślony. Istnieje jednak kilka wyjątków od reguły, np. sytuacja, w której orzeczenie o niepełnosprawności wydano na czas określony. Wymogi te nie dotyczą seniorów (od 75 lat) ubiegających się o zasiłek pielęgnacyjny. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.