Według danych FarmaProm w 2020 roku było ich znacznie mniej – 12,2 tys. Jednak każdego roku przybywa portali internetowych oferujących kupno leków online. Jednym z takich rozwiązań jest liki24.pl. Witryna oferuje produkty z ponad 1000 aptek w jednym miejscu w sieci.
Polacy coraz chętniej kupują leki online
Spadająca liczba aptek w Polsce nie oznacza wcale, że rodzimi pacjenci kupują coraz mniej leków. To wynik wprowadzenia reformy „Apteka dla Aptekarza”. Polacy kupują wiele medykamentów, tym bardziej że kwoty refundacji rosną i coraz więcej produktów można kupić w niższych cenach. Poza tym, Polska jest największym rynkiem farmaceutycznym w Europie Środkowej, a sprzedaż produktów farmaceutycznych w 2019 roku wynosiła aż 37,2 mln złotych.
Nic więc dziwnego, że coraz większy ruch online odnotowuje się na farmaceutycznych platformach internetowych. Taką witryną jest liki24.pl, która swoją działalność rozpoczęła od Warszawy, dając jej mieszkańcom dostęp do zakupu setek różnych leków online. Platforma oferuje zarówno wyroby medyczne bez recepty (OTC), jak i te na receptę.
Realizacja zamówienia leków na receptę w liki24.pl jest bardzo prosta i intuicyjna. Cała procedura wygląda podobnie, jak w większości sklepów internetowych. Trzeba podać dane adresowe, wybrać formę płatności i dodatkowo podać numer PESEL oraz kod e-recepty.
Na liki24.pl produkty nabywamy w najlepszych cenach – system porównuje ceny leków z ponad 1000 aptek stacjonarnych w całym mieście i dostarcza do domu te w najniższej cenie. Mowa nie tylko o lekach bez recepty, ale także medykamentach na receptę, suplementach diety czy artykułach kosmetycznych.
Dostawa leków tego samego dnia z LIKI24
Świadomość zdrowotna społeczeństwa rośnie i konsumenci oczekują czegoś więcej. Dlatego handel przenosi się do sieci. Na rynkach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania apteki online i porównywarki leków działają bardzo prężnie. W Polsce branża ta właśnie się rozwija i działa na rzecz większego, tańszego i bardziej komfortowego dostępu do leków.
Taki dostęp w Polsce zapewnia właśnie liki24.pl, gdyż leki dostarczane są do pacjentów tego samego dnia. Trzeba tylko złożyć zamówienie do godziny 16. Można też wybrać opcje dostawy natychmiastowej. Co więcej, platforma oferuje komfortowe opcje doręczenia leków o 3 różnych porach dnia:
1. od 10 do 13
2. od 14 do 18
3. od 19 do 22.
To wygodne rozwiązanie na miarę współczesnego klienta, który ma coraz większą świadomość zdrowotną i jednocześnie chce kupować leki wygodnie i tanio.
Dlaczego kupujemy leki online?
Jednym z najważniejszych czynników motywującym do kupowania leków przez internet jest brak konieczności jechania do stacjonarnej apteki. Pacjenci chętniej wybierają zakupy na farmaceutycznych platformach online również ze względu na atrakcyjną cenę, a także możliwość porównywania ofert na różnych stronach i w różnych aptekach. Przez wzrost częstotliwości występowania chorób przewlekłych i nasilające się zjawisko wielochorobowości, konsumpcja leków będzie rosła, również tych na receptę.
Ile Polacy wydają na leki?
Część leków w Polsce jest refundowana. Niemniej pacjenci wciąż często muszą płacić pełną kwotę za kupowany produkt, a wizyta w aptece to nierzadko ogromny wydatek. W końcu, jak podaje Naczelna Izba Aptekarska średnia marża we wrześniu 2020 roku wyniosła 25,6 proc., co stanowi wzrost do analogicznego okresu w 2019 roku o 1,1 proc. i zapowiada się, że nadal będzie rosnąć.
Według Centrum Badawczo Rozwojowego BioStat średni wydatek miesięczny polskiego gospodarstwa domowego na zdrowie to 557 złotych. Z tego 273 złote przeznacza się na leki i suplementy. Reszta kwoty idzie na prywatne porady i wizyty lekarskie. Cena leków jest istotna szczególnie dla osób starszych. Dlatego możliwość znalezienia najtańszych leków za pomocą takich platform jak liki24.pl może powodować sporą oszczędność. Tym bardziej że 40 proc. konsumentów leków w Europie to osoby po 65 roku życia, a co trzeci Polak żyjący w tej grupie wiekowej zażywa co najmniej 5 różnych leków.
Dlatego postępowym i przyszłościowym rozwiązaniem m.in. dla tej grupy klientów są intuicyjne i łatwe w obsłudze strony internetowe z lekami. Te portale nierzadko okazują się dla wielu pacjentów wyjściem z trudnej sytuacji.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY