Czy firma w Czechach nadal się opłaca? Sprawdziliśmy!

O korzyściach założenia firmy w Czechach mówi się od lat. Nic dziwnego, że liczba Polaków decydujących się na tak krok stale wzrasta. W systemie podatkowym zachodzą jednak stale zmiany, nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Przeanalizowaliśmy, czy nadal przenoszenie biznesów do Czech jest tak opłacalne jak dotychczas.

Polacy wciąż rejestrują firmy w Czechach – jakie są formalności?

Czesi już wiele lat temu otworzyli szerokie możliwości biznesowe przed obywatelami Unii Europejskiej. Z korzyści zaczęli korzystać Polacy, którzy zauważyli plusy nie tylko mniejszych kosztów administracyjnych i preferencyjnych stawek podatków, ale też znikomej ilości formalności. Dzisiaj firma w Czechach prowadzona przez Polaków to już chleb powszedni. 

Aby założyć działalność w Czechach, najpierw trzeba wybrać odpowiednią formę prawną, podobnie jak w naszym kraju. W Republice Czeskiej najpopularniejszą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.). Alternatywnie często rozważa się też jednoosobową działalność. 

Następnie czekają nas takie formalności jak:

· Przygotowanie niezbędnych dokumentów – dowód tożsamości, zaświadczenie o niekaralności i dokument potwierdzający siedzibę pod czeskim adresem. 

· Rejestracja w urzędach – wpis do Rejestru Handlowego (Obchodní rejstřík), wniosek o numer identyfikacyjny (IČO) i rejestracja w urzędzie skarbowym (Finanční úřad) oraz w czeskim odpowiedniku ZUS-u (Česká správa sociálního zabezpečení). 

· Wniesienie opłat – przyszli przedsiębiorcy muszą wnieść koszt rejestracyjny. Przy jednoosobowej działalności jest to 1000 CZK, a przy spółce s.r.o. 2000 CZK. 

Firma w Czechach – co na to przepisy prawne?

Czeski system prawny jest przyjazny dla przedsiębiorców zagranicznych, w tym dla Polaków, którzy chętnie z tego korzystają. Nikogo nie zdziwi jednak to, że wymogi jakieś są i każdy zainteresowany biznesem musi je spełnić. 

Po pierwsze, Czechy wymagają, aby adres siedziby firmy był na ich terenie. Przed rejestracją trzeba więc nabyć lub wynająć lokal, pod którym możliwe będzie zarejestrowanie firmy. Wiele osób korzysta z wirtualnych biur. 

Niektóre branże i działalności wiążą się z koniecznością uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub licencji. 

Przedsiębiorcy muszą też zadbać o prowadzenie księgowości zgodnie z czeskimi przepisami. Dobrze więc wynająć biuro obeznane w czeskim prawie, jak https://czechybiznes.expert

Opodatkowanie – czy nadal jest tak korzystnie?

Od lat mówi się, że czeski system podatkowy jest nadzwyczaj korzystny dla przedsiębiorców, również tych zza granicy. Jednak, czy jest tak nadal? Sprawdziliśmy: 

· Podatek dochodowy od osób prawnych – w Czechach stawka CIT wynosi 19%. 

· Podatek dochodowy od osób fizycznych – jednoosobowe działalności płacą 15% i 23% PIT (od nadwyżki) według progów dochodowych. 

· Opodatkowanie VAT – standardowa stawka VAT wynosi 21%. Wcześniej obowiązywały obniżone stawki 15% i 10% na niektóre towary oraz usługi, które zostały zastąpione w tym roku stawką jednolitą 12%. 

· Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – obecnie wynoszą kolejno 29,2% podstawy wymiaru i 13,5% podstawy. 

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców

W Czechach wprowadzono też wiele ulg i odliczeń podatkowych dla przedsiębiorców. To kolejny czynnik, który wpływa na wzrost zainteresowania firmami na tym rynku. 

Przykładowo: 

· Firmy inwestujące w działalność badawczo-rozwojową, mogą odliczyć nawet 100% wydatków na R&D od podstawy opodatkowania i do 10% za nowe inwestycje związane z badaniami. 

· Przedsiębiorcy mogą skorzystać z przyspieszonej amortyzacji w przypadku maszyn i urządzeń czy budynków przemysłowych. 

· Obowiązuje tez ulga na zatrudnienie. Firmy, które zatrudnią osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami lub młodych pracowników do 30 lat, mogą korzystać z ulg na ubezpieczenia społeczne. 

· Firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych mogą liczyć na kolejne korzyści. Możliwe są: zwolnienie z podatku dochodowego do 10 lat, dotacje na szkolenie pracowników czy lepsze warunki wynajmu nieruchomości. 

· Przedsiębiorcy inwestujący w odnawialne źrodła energii, np. fotowoltaikę czy systemy magazynowania energii, mogą odliczyć część kosztów od podstawy opodatkowania. 

Oprócz tego szczególnie korzystnie przedstawia się opodatkowanie małych przedsiębiorców. Małe firmy korzystające z uproszczonych form mogą płacić podatek dochodowy w formie ryczałtu.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.