Oparzenia słoneczne to stan, którego nigdy nie należy lekceważyć, gdyż może on doprowadzić do poważnych zmian w naszej skórze, które z kolei mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe, takie jak rak skóry. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób dochodzi do oparzeń słonecznych oraz jak skutecznie im zapobiegać.
Oparzenia słoneczne – istotne informacje
Oparzenia słoneczne to przede wszystkim wynik nadmiernej ekspozycji na słońce bez zachowania właściwych środków ostrożności. Na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażone są przede wszystkim dzieci, posiadacze skóry delikatnej, podrażnionej i bardzo wrażliwej, a także osoby o bardzo jasnej karnacji. Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt i małych dzieci, których skóra jest o wiele cieńsza niż osób dorosłych oraz nie posiada odpowiedniej ilości melaniny.
Jak dochodzi do oparzeń słonecznych?
Nasza skóra posiada naturalne mechanizmy, które są w stanie ochronić ją przed promieniowaniem UV. Jednym z nich jest melanina, czyli barwnik znajdujący się w naszej skórze. Kiedy dochodzi do zwiększonej ekspozycji na słońce, skóra zaczyna się bronić, produkując zwiększone ilości melaniny, czego efektem jest opalenizna. Zanim jednak nasza skóra przybierze brązowawy odcień, jeśli nie zastosowano odpowiedniej ochrony, dochodzi do oparzeń wierzchnich warstw naskórka, czego objawem jest rumień lub zaczerwienienie. Oparzenia słoneczne w przypadku naszej szerokości geograficznej występują przede wszystkim w okresie letnim. To właśnie wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego w okresie lata zawsze należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.
Jak rozpoznać oparzenia słoneczne?
W przypadku klasyfikacji oparzeń słonecznych stosuje się 3-stopniową skalę:
· stopień I – widoczny rumień i zaczerwienienie na skórze. Skóra jest bardzo wrażliwa na dotyk, który może powodować ból i pieczenie. Bardzo często na skórze pojawia się delikatny obrzęk;
· stopień II – pojawia się ból o dużym natężeniu, czego przyczyną jest uszkodzenie warstwy powierzchniowej naskórka. Pojawia się bardzo silne pieczenie oraz bolesne i swędzące bąble, które często wypełnione są treścią surowiczą. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie próbować przekłuwania bąbli, gdyż można jeszcze bardziej pogorszyć stan skóry. W przypadku oparzeń II stopnia bardzo często pojawia się gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu;
· stopień III – oparzenia III stopnia stanowią największe zagrożenie dla życia człowieka. Choć zdarzają się niezwykle rzadko, wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Oparzenia słoneczne i zaskórniki
Wśród niektórych osób w dalszym ciągu panuje błędne przekonanie, według którego opalanie się miałoby pomóc w pozbyciu się objawów trądziku, do których zalicza się zaskórniki. Niestety postępując w ten sposób, możemy wyrządzić znacznie więcej szkód swojej skórze, niż nam się wydaje. Co prawda, początkowo obserwuje się poprawę stanu skóry trądzikowej ze względu na to, że zaskórniki i wypryski ulegają wysuszeniu. Jest to jednak chwilowe i po pewnym czasie objawy choroby wracają ze zdwojoną siłą. Oprócz tego wiele osób, próbując pozbyć się trądziku poprzez opalanie, nie stosuje odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej i pozostaje na słońcu zbyt długo, czego efektem są również oparzenia słoneczne.
Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?
Aby oparzenia słoneczne nie stały się naszym problemem i np. nie zniszczyły naszego wakacyjnego wyjazdu, na pierwszym miejscu należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, jakim jest krem z filtrem SPF, którego wartość będzie dopasowana do naszej karnacji, jak i potrzeb skóry. Krem z filtrem należy zaaplikować co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce i powtarzać jego aplikację co kilka godzin oraz po każdym kontakcie z wodą. Należy również unikać ekspozycji na słońce między godziną 11:00 a 15:00.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY