4 maja 2020 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins, we współpracy z Krytyką Polityczną, ukazała się wyjątkowa, demaskatorska książka „Dyktatura danych”, o znamiennym podtytule „Kulisy działania Cambridge Analytica. Jak Big Data, Trump i Facebook zniszczyły demokrację i dlaczego może się to powtórzyć”.
Autorka – Brittany Kaiser, to była pracownica agencji Cambridge Analytica, która odważnie postanowiła opowiedzieć światu o nieetycznym procederze swego pracodawcy. To nie jest fikcja. To się stało naprawdę.
O książce
Upadek demokracji, czyli współczesna sztuka manipulowania masami w mediach społecznościowych. W tym wybuchowym pamiętniku konsultantka polityczna i była pracownica Cambridge Analytica ujawnia niepokojącą prawdę o branży danych wartych wiele miliardów dolarów. Upublicznia, w jaki sposób firmy się bogacą, korzystając z naszych danych osobowych oraz pokazuje, w jaki sposób Cambridge Analytica wykorzystała luki w przepisach dotyczących prywatności, aby pomóc wygrać wybory Donaldowi Trumpowi – i jak łatwo może się to powtórzyć w wyborach prezydenckich gdziekolwiek na świecie.
Zwycięstwo Trumpa, ingerencja Rosji, afera Wikileaks i Brexit – za tymi sprawami stała jedna firma, która pociągała za wszystkie sznurki: Cambridge Analytica. Na wielką skalę potajemnie gromadziła dane użytkowników Facebooka oraz ich znajomych, które następnie reklamodawcy wykorzystywali do bardzo precyzyjnego targetowania reklam. I do manipulowania: tym, co kupujesz, co robisz, co myślisz i na kogo głosujesz…
W wyniku skandalu wokół Facebooka, dotyczącego wycieku wrażliwych danych, Cambridge Analytica upadła w maju 2018 roku. Jednym z dwóch demaskatorów była Brittany Kaiser. W jaki sposób ta młoda, ambitna kobieta o idealistycznym nastawieniu została uwikłana w światową sieć gromadzenia i analizowania oraz – co bardzo kontrowersyjne – sprzedaży danych? I czego możemy się nauczyć o prywatności w przestrzeni cyfrowej?
O autorce
Pochodząca z Chicago, Illinois, Brittany Kaiser w młodym wieku stała się pasjonatką polityki, spędzała większość swojej kariery, przygotowując postępowe kampanie polityczne i pracując dla organizacji praw człowieka. Ukończyła studia z dziedziny praw człowieka oraz stosunki międzynarodowe na University of Edinburgh w Szkocji, University of London’s Birkbeck College i London Middlesex University. Brittany pracowała dla Cambridge Analytica w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przez trzy i pół roku, zanim ujawniła nieetyczne praktyki biznesowe globalnego przemysłu danych.
Stała się osią dokumentu wyprodukowanego przez Netflix, The Great Hack, który miał premierę na festiwalu filmowym w Sundance. Mając fundamentalne przekonanie, że prawa do danych są prawami człowieka, koncentruje się na wykorzystaniu swojej wiedzy specjalistycznej do przyspieszenia reformy legislacyjnej w celu ochrony praw osób fizycznych w kwestii kontrolowania własnych zasobów cyfrowych, takich jak dane osobowe i tokeny blockchain.