Wydarzyło się coś ważnego?

Czy Wawer jest dobry do życia? Powstał raport o dzielnicy

Badacze Uniwersytetu SWPS na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wawer przygotowali diagnozę społeczną „Tutejsi, zadomowieni, debiutanci. Wawer obecny i wyobrażony” wśród mieszkańców dzielnicy.

Wawer jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy. To świat wielu sprzeczności – z jednej strony ogromnego potencjału przyrodniczego, a z drugiej przykład intensywnego rozrastania się miasta. To dzielnica równocześnie „stara” i „nowa” – będąca miejscem do życia, zarówno dla osób, które są związane z tym miejscem od pokoleń, jak i dla tych, którzy to właśnie w Wawrze rozpoczynają życie w Warszawie lub też budują tu na nowo swój dom.

Tożsamość mieszkańców

Aż 55,5% mieszkających od urodzenia w Wawrze odpowiadając na pytanie „Skąd jesteś?” mówi, że z Wawra lub jednego z tutejszych osiedli. 39,8% z nich wskazuje Warszawę, a zaledwie 0,6 i 1,9 proc. kolejno Mazowsze i Polskę. Dużą identyfikację z dzielnicą prezentują również przybyli mieszkańcy – z Wawrem lub z jednym z osiedli identyfikuje się już 27,8 proc ankietowanych. 54,1% mówi, że jest z Warszawy, zaś 10,5% odpowiada „z Polski”.

W skali od 1 do 10, odpowiadając na pytanie, czy ankietowany poleciłby Wawer jako miejsce do zamieszkania, dzielnica otrzymała bardzo wysoki wynik 7,59. Najmniej zadowoleni są uczniowie i studenci (wynik 6,38). Osoby pracujące prezentują podobny wynik zadowolenia 7,61 – 7,81. Z badanych 12 obszarów najbardziej życie tutaj poleciliby mieszkańcy Aleksandrowa (8,06), Anina (8,03) i Radości (7,95).

Jakość życia w Wawrze

Ankietowani mieli także ocenić, przy pomocy skali 1-5, jakość życia pod względem konkretnych kryteriów. Najlepiej oceniane były tereny zielone (3,79), warunki dla pieszych (3,76), środowisko naturalne (3,71) i ex aequo oferta handlowo-usługowa oraz jakość transportu publicznego (3,68).

Najgorzej oceniane zaś były dostęp do usług komunalnych (3,19), rynek pracy (3,25) i ex aequo działalność władz dzielnicy i warunki działania przedsiębiorstw (3,31).

Jak poruszają się mieszkańcy dzielnicy?

Aż 59,4% mieszkańców podróżuje po Wawrze z użyciem samochodu, 47,1% pieszo, 33,6% autobusem, 14,7% rowerem, 10,9% jako pasażer auta i 9,5% przy użyciu kolei. Osoby pracujące w większości korzystają z własnego auta, tracąc godzinne dziennie na dojazdach, a jedynie 4% ankietowanych pracuje z domu. Aż 12,5% pracujących traci ponad dwie godziny dziennie, co potwierdza wcześniejsze opinie o dzielnicowym rynku pracy.

Zobacz pełny raport

Pełny raport będzie można zobaczyć 28 lutego o godz. 18 w sali widowiskowej Wawerskiego Centrum Kultury oraz w wersji online pod tym linkiem.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.