Czym jest rozwój i czy można się do niego przygotować?

Rozwody zazwyczaj są pełne emocji, co znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych, umieszczających to wydarzenie w czołówce najbardziej stresujących sytuacji w dorosłym życiu. Choć nieuniknione są pewne trudności, odpowiednie przygotowanie do procedury może znacznie zmniejszyć napięcie. Jakie są kluczowe etapy przebiegu procesu rozwodowego? W jaki sposób adwokat specjalizujący się w rozwodach może pomóc? Jakie istotne kwestie należy uregulować z wyprzedzeniem? Odpowiedzi na niektóre z tych pytań znajdą Państwo w niniejszym artykule.

1. Czy orzeczenie rozwodu zawsze jest możliwe?

2. Niejednoznaczności a sprawy rozwodowe

3. Rozwód a orzekanie o winie w sprawach rozwodowych

4. Podział majątku wspólnego

Oczywiście, wszystkie powyższe ustalenia mają charakter ogólny. Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia, każdą sprawę rozwodową należy rozpatrywać indywidualnie, a drobne niuanse mogą zadecydować o rozwoju sytuacji w postępowaniu rozwodowym.

Czy orzeczenie rozwodu zawsze jest możliwe?

Jak wskazuje adwokat Iwo Klisz, w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy rzeczywiście istnieją przesłanki, by rozpocząć postępowanie rozwodowe. Istnieje kilka przesłanek, które powinny zostać spełnione, aby w ogóle angażować się w taką procedurę. Co więcej, istnieje ryzyko, że sąd odmówi wydania orzeczenia rozwodowego, nawet jeśli obie strony są zgodne co do rozwodu.

Podstawy do orzeczenia rozwodu to rozpad więzi uczuciowej, majątkowej i fizycznej. Ich zanik przekłada się na tzw. zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego, którego nie da się już odbudować. Warto wiedzieć, że właśnie o takie sprawy może pytać sąd w czasie sprawy rozwodowej. Ważne jest więc wyznaczenie dat granicznych. Adwokat rozwodowy może zapytać, kiedy przestało układać się w małżeństwie, kiedy mąż i żona zaczęli prowadzić odrębne gospodarstwa domowe, kiedy przestali ze sobą mieszkać lub sypiać. Sąd będzie brał pod uwagę emocje obu stron sprawy, a także sposób prowadzenia wspólnego gospodarstwa lub miejsce zamieszkania. Oczekiwać można również pytań dotyczących relacji fizycznych. Konieczne jest ustalenie, czy w przypadku rozpadu małżeństwa trwa on całkowicie, czy też istnieje nadzieja na naprawę związku. Ogólnie przyjmuje się, że rozpad relacji jest trwały, jeśli małżonkowie nie utrzymują kontaktów przez co najmniej kilka miesięcy.

Niejednoznaczności a sprawy rozwodowe

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieją sytuacje, w których sąd odmawia orzeczenia rozwodu, nawet jeśli obie strony są co do tego kroku zgodne. Może się tak zdarzyć, jeśli:

  • Nie wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia między małżonkami.
  • Małżonek, który ponosi główną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa, nie spełnia wymogów do złożenia żądania rozwodu.
  • Orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
  • Rozwód miałby negatywne konsekwencje dla nieletnich dzieci.

Sprawa rozwodowa może pozostać nierozstrzygnięta, jeśli tylko jedna strona małżeństwa – ta odpowiadająca za rozpad związku – jest zainteresowana rozwodem. Jeśli ta strona dopuściła się zdrady lub poważnego zaniedbania wobec partnera, wydanie orzeczenia rozwodowego mogłoby naruszać zasady współżycia małżeńskiego, chyba że sprzeciw partnera wynika z niemoralnych pobudek. Rozwód może również kolidować z normami społecznymi, gdy jego motywacją jest choroba jednego z małżonków.

Rozwód a orzekanie o winie w sprawach rozwodowych

Składający pozew o rozwód musi podjąć decyzję co do tego, czy chce dążyć do orzeczenia winy drugiego małżonka czy też wnosi o rozwód bez orzekania o winie. Jeśli powód ma jakieś wątpliwości z tym związane, prawnik rozwodowy z pewnością rozwieje je indywidualnie w każdym przypadku.

Na ten moment możemy ogólnie stwierdzić, że umieszczenie w treści pozwu rozwodowego prośby o orzeczenie o winie jest zasadne, kiedy między stronami narósł konflikt i polubowne zakończenie małżeństwa okazuje się niemożliwe. Orzeczenie winy w sprawie rozwodowej ma również wpływ na kwestie finansowe, na przykład na konieczność płacenia alimentów na rzecz jednej ze stron.

Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku spraw rozwodowych z orzeczeniem o winie cała procedura trwa zdecydowanie dłużej, czasem nawet wiele miesięcy. Sąd będzie potrzebował dowodów – mogą to być zeznania świadków oraz prywatnie gromadzone informacje, w tym nagrania i korespondencja.

Podział majątku wspólnego

Wydaje się, że sprawę rozwodową można wykorzystać do uregulowania wszystkich spraw dotyczących obojga małżonków, w tym także podziału majątku. Jednakże, w większości sytuacji, podział majątku wspólnego oraz ustanowienie rozdzielności majątkowej wymaga osobnego postępowania. Dlaczego?

Jak wynika z zapisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, sąd podejmie decyzję o podziale majątku wspólnego przy wydawaniu wyroku rozwodowego tylko wtedy, gdy będzie przekonany, że nie spowoduje to opóźnienia postępowania. Ze względu na złożoność spraw rozwodowych, zwłaszcza gdy dotyczą one ustalenia winy, cały proces może być jednak długotrwały, co powoduje, że bardzo często kwestie majątkowe są rozpatrywane osobno w późniejszym etapie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.