Przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci nie muszą oznaczać braku prądu w domu. Kupując agregat prądotwórczy, możesz zagwarantować zasilanie w energię elektryczną urządzeń RTV i AGD, kotła gazowego, pompy wody czy oświetlenia. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak wybrać najlepszy agregat prądotwórczy do domu!
Czy łatwo wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?
Choć sam agregat prądotwórczy nie należy do urządzeń skomplikowanych technologicznie, to dobór właściwego generatora może być kłopotliwy dla osoby, która nie ma doświadczenia w branży elektrycznej. Na szczęście, znani na rynku producenci, a także autoryzowani dystrybutorzy agregatów, zawsze zapewniają fachowe doradztwo w zakresie doboru urządzenia ściśle do potrzeb Klienta. Na podstawie kilku niezbędnych danych, są w stanie zaproponować zwykle kilka rozwiązań uwzględniających zarówno potrzeby użytkownika związane ze środowiskiem pracy agregatu, jak i kwestie ekonomiczne. Tak działają m.in. specjaliści marki Proton.
Niezależnie od możliwości skorzystania z profesjonalnego doradztwa, decydując się na agregat prądotwórczy, warto wiedzieć na jakie parametry techniczne oraz na jakie inne cechy urządzeń, należy zwrócić szczególną uwagę.
Agregaty jedno- i trójfazowe
Wybór generatora odpowiadającego potrzebom użytkownika wymaga uwzględnienia szeregu cech i parametrów technicznych urządzenia. Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze generatora jest tzw. fazowość. Na rynku dostępne są agregaty zarówno trój-, jak i jednofazowe, dostosowane do zasilania urządzeń pracujących odpowiednio na napięciu 400 V i 230 V. Generatory możesz przejrzeć w sklepie internetowym: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html
Choć generatory trójfazowe mogą zasilać urządzenia jednofazowe, zazwyczaj nie jest to efektywne ekonomicznie. Agregaty trójfazowe na każde z wyjść jednofazowych mogą dostarczyć zaledwie 33% mocy znamionowej, choć warto nadmienić, że da się uzyskać większe moce. Na przykład wspomniana już marka Proton oferuje rozwiązanie zwane technologią Dual. Ich trójfazowe agregaty wyposażone w tę
technologię mogą dostarczyć na wyjście jednofazowe aż 80% mocy znamionowej. Jednak nawet uwzględniając tak korzystne parametry, i tak dla zasilania odbiorników jednofazowych poleca się generatory jednofazowe, trójfazowe pozostawiając dla zasilania odbiorników trójfazowych lub mieszanych.
Ponieważ w domach jednorodzinnych rzadko występują urządzenia trójfazowe, regułą jest wybór spośród dostępnych prądotwórczych agregatów jednofazowych.
Pozostałe parametry techniczne ważne przy wyborze urządzenia
Poza fazowością, inne istotne parametry agregatów to przede wszystkim:
• moc urządzenia, którą ustala się na podstawie łącznej mocy znamionowej wszystkich urządzeń, które mają być zasilane przez generator,
• możliwość wyposażenia w system automatycznego załączania rezerwy (określany skrótami SZR lub ATS), pozwalający na automatyczne włączanie i wyłączanie agregatu w przypadku przerw w dostawie prądu. SZR eliminuje konieczność obsługi agregatu – jego załączenie i wyłączanie odbywa się automatycznie i nie wymaga ingerencji człowieka,
• AVR (system stabilizujący napięcie) – chroni zasilane urządzenia (a zwłaszcza wrażliwą na skoki napięcia elektronikę) przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wahania napięcia,
• poziom generowanego hałasu – choć agregaty są z natury głośne, odpowiednio zaprojektowane obudowy pozwalają zredukować emitowany przez nie hałas. To bardzo ważne w przypadku agregatów stosowanych w domach jednorodzinnych.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze agregatu?
Poza parametrami technicznymi, wybierając agregat prądotwórczy, warto zwrócić uwagę na obsługę sprzedażową oraz posprzedażową. Proton dostarcza agregaty przenośne dla domów jednorodzinnych za pośrednictwem firmy kurierskiej. Urządzenia przyjeżdżają zmontowane, zalane płynami eksploatacyjnymi i gotowe do pracy zaraz po rozpakowaniu.
Warto podkreślić, że Klienci mogą liczyć na kontakt z działem technicznym przez 24 h na dobę, 5 dni w tygodniu, a także na serwis gwarancyjny na terenie całej Polski. Co więcej, Proton dostarcza Klientom potrzebne części nawet pogwarancyjnie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Warto zatem stawiać na zaufanych, polskich producentów.