Dziś Dzień Ziemi, obchodzony corocznie, stanowi kluczowe wydarzenie na mapie globalnych inicjatyw ekologicznych. Święto to, obchodzone od ponad 50 lat, zostało ustanowione w celu zwiększenia świadomości na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego. Reporterka Radia Kolor Anna Bielecka zapytała mieszkańców o ich skojarzenia z tym szczególnym dniem oraz o sposoby, za pomocą których każdy z nas może przyczynić się do ochrony przyrody na co dzień.
Posłuchaj sondy Radia Kolor ⬎
Nasi rozmówcy, choć świadomi znaczenia dbałości o przyrodę, samego Dnia Ziemi nie celebrują szczególnie hucznie. Podkreślają natomiast konieczność drobnych, indywidualnych zmian, które zsumowane dają wielki efekt. Każdy musi zacząć od swojego podwórka i zaczynając od segregacji śmieci. Bo przecież takie proste zachowanie jak po prostu podniesienie czegoś, jak leży na Ziemi. Nie ogarniam za bardzo, dlaczego ludzie tego nie robią – mówi Radiu Kolor jedna z osób.
Wiadomo, żeby nie stać na zapalonym silniku. Używać komunikacji miejskiej, albo się przejść – dodaje inna.
Dziennikarka Radia Kolor Anna Bielecka o ekologię pytała również w warszawskich szkołach. Jedna z uczennic, licealistka Tosia, mówi: Segreguję śmieci i staram się ograniczać ilość odpadów, zwłaszcza gdy jestem na zewnątrz, dbam też o oszczędne zużycie wody i energii. Kiedyś brałam udział w szkolnych akcjach ekologicznych, nawet prowadziłam prezentacje dla młodszych klas, aby zachęcić do segregacji śmieci.
Posłuchaj rozmowy Radia Kolor ⬎
Tegoroczna edycja Dnia Ziemi skupia się na problemie plastiku i innych tworzyw sztucznych. Earthday.org wyznacza ambitny cel redukcji produkcji tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku. Jednostkowe działania, choć również niezbędne, są jedynie dodatkiem do konieczności systemowych zmian. Warto pamiętać bowiem, że za połowę globalnej produkcji plastiku odpowiada jedynie 20 firm. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje ExxonMobil, wytwarzający 5,9 miliona ton odpadów rocznie.