Obecna edycja warszawskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12” trwa od stycznia 2022 roku i potrwa do grudnia 2024 roku. Miasto przeznaczyło na ten cel 13 mln złotych, na każdy rok programu przypada ponad 4,4 mln złotych. Program jest adresowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 roku życia, a przed ukończeniem 13 roku życia – jeden rocznik). W tym wieku może być podana pierwsza dawki szczepionki, druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13 roku życia.
Od początku pierwszej edycji miejskiego programu, czyli od 2019 r. do końca 2022 r. podano łącznie 20.6 tys. szczepionek przeciw HPV dla młodzieży powyżej 12 r.ż., z czego ponad 7.4 tys. szczepień zostało wykonanych w ubiegłym roku. Celem programu jest zwiększenie odporności na zakażenia wirusem HPV wśród nastolatków.
Wirus HPV jest w niemal 100 proc. odpowiedzialny za raka szyjki macicy, a w 70 proc. za raka pochwy. Wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny również dla zdrowia mężczyzn, u których może być przyczyną nowotworu prącia. Zakażenie wirusem HPV u kobiet i mężczyzn jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych oraz w 87 proc. raka odbytu.
Darmowe szczepienia składają się z dwóch dawek, które są podawane w odstępie 6 miesięcy. Cena rynkowa jednej dawki waha się pomiędzy 450 zł a 750 zł.
Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska, by wykluczyć przeciwwskazania. Badanie lekarskie nie jest finansowane przez miasto i pacjenci muszą pokryć je na własny koszt. Listę placówek, które wykonują darmowe szczepienia HPV można sprawdzić tutaj.