Czym jest depresja?
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na świecie już ponad 350 milionów ludzi cierpi na depresję. Ta liczba będzie rosnąć i już za niecałe dwadzieścia lat może stać się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową. Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, nadal bywa bagatelizowana przez społeczeństwo. Postrzega się ją jako „obniżenie nastroju”, z którym można sobie łatwo poradzić. Tymczasem pokonanie choroby, wymaga czasu – jednak jest możliwe.
Słowo „depresja” bywa nadużywane, przez co umniejszone zostało jego znaczenie. Traktowane jest bardzo potocznie i odnosi się je do chwilowego obniżenia nastroju. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że depresja to nie jest smutek po bolesnej stracie czy zakończonej relacji. To choroba psychiczna, która wymaga leczenia. Terapię prowadzi lekarz, a skuteczne preparaty można nabyć dzięki takiej usłudze, jak recepta online.
Symptomy depresji mogą obejmować dojmujący smutek, a oprócz tego również:
- problemy ze snem;
- utratę apetytu;
- zaburzenia funkcji seksualnych;
- myśli samobójcze (w skrajnych przypadkach).
Jeśli wymienione wyżej objawy utrzymują się dłuższy czas – przynajmniej dwa tygodnie – można podejrzewać depresję. To dobry moment, by zgłosić się do lekarza. Chory często nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu, dlatego ważna jest odpowiednia reakcja bliskich.
Czynniki, które mogą wywoływać depresję
Depresję mogą wywoływać różne czynniki. Często jej przyczyną są zaburzenia pracy mózgu, któremu brakuje równowagi biochemicznej. Poza tym doświadczają jej osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, takimi jak nowotwory czy alkoholizm. Jednak depresję mogą wywołać również tzw. czynniki losowe (na przykład kłopoty finansowe lub rodzinne), a także indywidualne predyspozycje. Na rozwinięcie depresji narażeni są ludzie, którzy zmagają się między innymi z poczuciem niskiej wartości czy brakiem wiary w swoje możliwości.
Depresja wymaga leczenia!
Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Warto więc wykorzystać zwolnienie lekarskie od psychiatry, by móc skupić się na powrocie do zdrowia. Skuteczna terapia powinna przebiegać dwutorowo i opierać się psychoterapii oraz farmakoterapii.
Dobrze dobrane leki antydepresyjne pomagają łagodzić objawy choroby oraz jej skutki. Nie można ich jednak stosować bez konsultacji ze specjalistą, ponieważ zdarza się, że pojawiają się efekty uboczne. Oprócz tego nie rozwiążą problemu, który leży u podłoża depresji. Tą kwestią powinien zająć się psycholog lub psychoterapeuta. Podczas spotkań pacjent nauczy się rozumieć siebie, otworzy na innych, a przede wszystkim upora z przyczynami choroby.
Co jeszcze można zrobić, by pokonać depresję?
Chorzy na depresję, jeśli tylko czują się na siłach, powinni włączyć w leczenie również inne działania wspierające. Warto pomyśleć o zdrowej i naturalnej diecie, bogatej w witaminy i nieprzetworzone produkty. Koniecznie trzeba odstawić używki – nie tylko alkohol, ale nawet kawę, które mogą zaburzać jakość snu. Bezsenność to jeden z czynników pogłębiających depresję. Dobrze będzie wrócić do aktywności fizycznej. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Codzienne spacery czy bieganie znakomicie uzupełnią terapię, ponieważ dzięki nim organizm otrzymuje sporą dawkę endorfin, które nazywane są przecież hormonami szczęścia.
Aby pokonać depresję, konieczne jest zrozumienie swojego problemu i chęć znalezienia pomocy. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Dzięki temu chory dotrze do sedna problemu oraz wyciszy dokuczliwe symptomy. Uzupełnienie tych działań stanowi wdrożenie zdrowszych nawyków, które pozytywnie wpłyną na organizm oraz samopoczucie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY