Dlaczego uwielbiamy czytać kryminały?

fot. artykuł sponsorowany

Rozrywka na najwyższym poziomie

Książki kryminalne, sensacje i thrillery należą do literatury rozrywkowej – a w określeniu tym nie ma niczego pejoratywnego. Książki autorstwa mistrzów gatunku – Agathy Christie, Camilli Lackberg i wielu innych – zachwycają walorami artystycznymi, a ich lektura pozwala po prostu przyjemnie spędzić czas. Wieczór pod kocem po długim, zajętym dniu, weekendowe leniwe popołudnie lub błogi relaks na plaży aż proszą się o towarzystwo wciągającej książki; długa podróż pociągiem lub oczekiwanie w kolejce z dobrym kryminałem mijają niemal niepostrzeżenie.

W tym szaleństwie jest metoda

Choć wielowątkowe fabuły i niespodziewane zwroty akcji nie kojarzą się nam z porządkiem, struktura powieści kryminalnej ma jasno określone ramy. Akcja dobrego kryminału musi być logicznie poprowadzona w ciągu przyczynowo-skutkowym – tak, by każdy element akcji miał znaczenie dla dalszych wydarzeń, zaś rozwiązanie, nawet najbardziej niespodziewane, jasno wynikało z przebiegu zdarzeń. Czytelnik bierze wówczas udział w rozwiązaniu intrygi równolegle z bohaterami prowadzącymi śledztwo, a prawidłowa odpowiedź na pytanie „kto zabił” przynosi dodatkową satysfakcję.

Zwycięstwo dobra nad złem

Żyjąc w bezwzględnym, pełnym przemocy świecie szukamy w literaturze odskoczni i potwierdzenia słuszności wyznawanych przez nas poglądów. Najlepsze książki kryminalne dostarczają nam tej pewności: choć w ich treści nie brak okrucieństwa, zdecydowana większość historii kończy się złapaniem przestępcy, który ponosi zasłużoną karę. Dobro zwycięża, a czytelnik czuje zadowolenie ze sprawiedliwego zakończenia opowieści.

Powieści kryminalne jako studium natury człowieka

Autorzy powieści kryminalnych przykładają dużą uwagę do psychologicznego portretu swoich bohaterów. Ważnym tropem prowadzącym do rozwiązania intrygi jest psychika potencjalnych sprawców: rozważamy ich motywy, wydarzenia z przeszłości kształtujące ich charakter, oceniamy ich postępki – a nie zawsze da się to zrobić jednoznacznie. Równie interesujące bywają charaktery protagonistów. Charyzmatyczni bohaterowie, tacy jak komisarz Igor Brudny lub Klementyna Kopp z sagi o Lipowie, działają na czytelników niczym magnes i w dużym stopniu wpływają na atmosferę całej powieści.

Podróże w czasie i przestrzeni

Czytając kryminały możemy przenieść się w wyobraźni niemal w każde miejsce na świecie – przykładowo: Sławomir Gortych zabiera nas do karkonoskiego schroniska, które przestało istnieć, a J.K. Rowling za pośrednictwem Cormorana Strike’a przybliża czytelnikom rodzinną Wielką Brytanię. Autorzy chętnie sięgają także po wydarzenia historyczne, ukrywając w przeszłości klucz do rozwiązania zagadek współczesnych zbrodni. To poszerza nasze horyzonty i inspiruje do samodzielnego pogłębiania wiedzy w zasygnalizowanym obszarze tematycznym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.